Üniversite gençlerinde derin servikal fleksör kas endurans değerlerinin saptanması
Determination of deep cervical flexor muscle endurance values in university students
  1. Tez No: 575883
  2. Yazar: HİLAL BAŞAK CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Derin servikal fleksör kasların enduransı servikal bölgenin fonksiyonu üzerinde önemli bir role sahiptir. Bu araştırmanın amacı 18-24 yaş arası sağlıklı üniversite gençlerinde derin servikal fleksör kasların enduransına ilişkin normatif değerleri tespit etmek ve bu kasların enduransı ile olası ilişkili durumları araştırmaktı. Araştırmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 104 kişi katıldı. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi, algıladıkları stres, uyku kalitesi ve akıllı telefon bağımlılıkları sırasıyla; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Algılanan Stres Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu ile değerlendirildi. Derin servikal fleksör kasların enduransını ölçmek için kranio-servikal fleksiyon testi uygulandı. Araştırmanın sonucunda endurans göstergesi olan testin 2. aşama sonucu normatif değerleri; kadınlar için 24,23 ± 2,39 mmHg, erkekler için 24,15 ± 2,65 mmHg ve toplum için 24,19 ± 2,51 mmHg olarak saptandı. Daha hassas bir endurans göstergesi olarak ileri sürdüğümüz kümülatif endurans skoru normatif değerleri; kadınlar için 27,50 ± 21,29 mmHg, erkekler için 27,65 ± 25,42 mmHg ve toplum için 27,57 ± 23,33 mmHg olarak saptandı. Derin servikal fleksör kasların enduransı ile yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyi (yürüme skoru hariç), algılanan stres, uyku kalitesi (uyku latansı bileşeni hariç) ve akıllı telefon bağımlılığı arasında ilişki bulunmadı (p˃0,05). Bu sonuçlar servikal bölge ile ilişkili sorunların önlenmesi, tespiti ve yönetimi için önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Deep cervical flexor muscles endurance has an important role on the function of the cervical region. The aim of this study was to determine the normative values of the deep cervical flexor muscles endurance in healthy university students with age between 18-24 years and to investigate the possible related conditions with the endurance of the muscles. 104 individuals who met the inclusion criteria participated in this study. Physical activity level, perceived stress, sleep quality and smartphone addiction of participants were evaluated with the International Physical Activity Questionnaire, the Perceived Stress Scale, the Pittsburgh Sleep Quality Index and the Smartphone Addiction Scale-Short Version, respectively. The craniocervical flexion test was performed to measure the endurance of the muscles. As a result of study, the normative values of the stage 2 with endurance indicator of the test were determined as 24.23 ± 2.39 mmHg for women, 24.15 ± 2.65 mmHg for men and 24.19 ± 2.51 mmHg for the community. The normative values of the cumulative endurance score we proposed as a more sensitive endurance indicator were determined as 27.50 ± 21.29 mmHg for women, 27.65 ± 25.42 mmHg for men and 27.57 ± 23.33 mmHg for the community. There was no correlation between the endurance of the muscles and age, gender, body mass index, physical activity level (except walking score), perceived stress, sleep quality (except sleep latency component) and smartphone addiction (p˃0.05). This results can be important for prevention, detection and management of problems related to the cervical region.