Güneş enerjisi, yararlanma yöntemleri ve taşıtlara uygulanabilirliğinin incelenmesi
Solar energy, utilizing methods and study of vehicle applications
  1. Tez No: 57596
  2. Yazar: CUMHURİYET AYDINÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Geride bıraktığımız yıllar, gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin çevre kirlenmesi gibi büyük ve gelecek için çok önemli bir ortak sorunla karşılaştığı yıllar olmuştur. Günümüzde, enerji ihtiyacının büyük bir bölümü, birincil enerji kaynaklan olarak tanımlanan petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil yakıtlarla karşılanmaktadır. Bu enerji kaynaklan miktar olarak sınırlı olup, kullanımlar sırasında çevre kirlenmesine de neden olmaktadır. Tezin birinci bölümünde, yemlenebilir enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisinin tanımı, Türkiye ve dünyadaki güneş enerjisi potansiyeli verilmiştir. Daha sonra, bilinen güneş enerjisinden yararlanma yöntemleri ve bu sistemlerde kullanılan yardımcı elemanlar hakkında bilgi verilmiştir. Diğer bölümlerde ise, güneş enerjisini doğrudan ve dolaylı olarak elektrik enerjisine dönüştürme yöntemleri ve bu yöntemlerdeki elemanlar tanıtılmış ve mukayese edilmiştir. Fotovoltaik pillerle elde edilen elektrik enerjisi ve hidrojenin taşıtlarda yakıt olarak kullanılabilirliği üzerine pratik örnekler verilerek, güneş enerjisi uygulamalarında bugün gelinen nokta saptanmıştır. Bedava olması yanında tükenmeyen ve çevreyi kirletmeyen bir kaynak olan güneş enerjisi, fotovoltaik pillerle değerlendirilerek %19-22 teorik dönüşüm verimi ile elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir. Ancak otomobil uygulamalarında, %10-13 pratik çalışma verimine ulaşılabilmektedir. Karşılaşılan en büyük dezavantajlar ise, sınırlı ve değişken kullanım süresi (sadece gündüzleri ve açık havalarda) ve güneş enerjili sistemlerin yüksek ilk yatırım maliyetleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent years, All developed and developing countries confronted a big and important problem for the future, namely environmental pollution. Nowadays, very big part of the energy needed is supplied from the sources which are described as primary energy sources such as petroleum, natural gas and coal. The fossil fuels mentioned are finite in quantity and depleted at an ever-growing rate causing adverse effects on environment. In the first part of the thesis, the description of solar energy and solar energy potential of both Turkey and other countries are pointed out. Then, traditional usage systems of solar energy and the supplementary elements of these systems are given. In the other parts of the thesis, solar energy systems in which solar energy is converted in to electricity directly or indirectly are described and compared. Practical examples of using electricity and hydrogen obtained by solar energy via phovoltaic cells on vehicles are given. So, the present utilization possibility of solar energy is determined. Solar energy which is a free, infinite and clean energy source can be converted in to electricity at 19-22 % theoretical efficiency by photovoltaic cells. However, in vehicle applications, 10-13 % efficiency can be obtained. On the other hand, there are some difficulties for large-scale utilization of solar energy. It is available only during the daytime when the sky is clear. Even then, its intensity changes with the time and the investment cost of conversion systems is too high compared with conventional systems.