Hava yastıklı taşıtların dizaynı, güç üretim ve iletim sistemleri
  1. Tez No: 57594
  2. Yazar: AYDIN ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışmada, hava yastıklı taşıtlar hakkında genel bir bilgi verildikten ve tarihçesine kısaca değinildikten sonra bu taşıtların çalışma prensibi, avantajları ve dezavantajları, kullanım sahaları ve kapasiteleri sunulmuştur. Hava yastıklı taşıtlar hakkında bu bilgilerden sonra hava yastığı performans teorileri gösterilmiştir. Bunu izleyen bölümlerde ise güç üretimi ve güç iletim sistemleri gözden geçirilmiştir. Bu bilgilerden sonra da kaldırma fanları hakkında genel bir bilgi verilmiş ve santifuj fan dizayn etmek için bir yol gösterilmiştir. Bunlara ilave olarak, pervaneler hakkında genel bir bilgi verilmiş ve bir pervanenin nasıl dizayn edilebileceği açıklanmıştır. Bu çalışmanın sonuç kısmında ise hava yastıklı taşıtlar üzerine bir yorum yapılmaya çalışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study which has been made, after a general information has been given about hovercraft and, briefly, has been touched on their short story, their working principle, advangates and disadvantages, application areas and capacities have been presented. After these information about hovercraft, air cushion performance theories have been shown. In the following chapters of this, power generation and power transmission systems have been examined. Also, after these information, a general information has been given about the lift fans and a method has been shown to design a centrifugal fan. In addition, a general information has been given about propellers and how can be designed a propeller has been explained. In the conclusion of this study, it has been tried to make a comment on hovercraft.