Yenilenebilir enerji yatırımlarının yapılabilirlik analizi ve Kilis ilinde bir araştırma
Feasibility analysis of renewable energy investments and research in Kilis city
  1. Tez No: 575951
  2. Yazar: OSMAN ALAEDDİN ÜMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arama çabası, sadece fosil yakıtların kirliliğinden kaçınmak için atılmış bir adım olarak görülmemelidir. Bu kaynaklar aynı zamanda insan sağlığını daha iyi duruma getirmek, ülkenin dış ticaret açığının kapatılmasıyla da gelişmişlik seviyesinin yükseltilmesinin anahtarları olarak görülmelidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim özellikle Türkiye için nefes, diğer gelişmekte olan ülkeler için ise örnek olacaktır. Bu tezin amacı Kilis ilinin, yenilenebilir enerji kaynaklarının hangilerinden ne ölçüde faydalanabileceği konusunu araştırmak, kullanılabilecek kaynakların maliyetlerini belirlemek ve analiz etmektedir. Araştırmada ilin su kaynakları, rüzgâr gücü, biyokütle kaynakları, ışık alma süreleri ve jeotermal kaynaklar araştırılarak hâlihazırda kurulu gücü bulunan güneş enerjisi santralleri incelenmiştir. Ayrıca kurulumu için başvuru yapılan rüzgâr enerjisi santrali hakkında ilgili firma ile irtibata geçilerek bilgi alınmış, projesi hazırlanmasına ve lisans aşamasında olmasına rağmen iptal edilen biyokütle enerjisi santralinin danışman firması ile görüşülmüştür. Çalışmanın sonucunda, Kilis ilinin hidroelektrik ve jeotermal enerji kaynakları açısından uygun verimliliğe sahip olmadığı, rüzgâr, güneş ve biyokütle enerjisi kaynağı açısından uygun verimliliğe sahip olduğu kanaati edinilmiştir. Geri ödeme süresi yöntemiyle yapılan hesaplamalar sonucunda verimli olduğu kanaati getirilen yatırımların maliyet analizlerine göre; tamamı YEKDEM fiyatlarıyla değerlendirilmek üzere kurulacak olan GES santrali 5. yılında, RES santrali 7. yılında ve Biyokütle Santrali 6. yılında faizini ödemekte ve anaparasını amorti etmektedir.
Özet (Çeviri)
The effort to search for renewable energy sources should not be seen as just a step to avoid pollution of fossil fuels. These resources should also be seen as key to improving human health and improving the level of development by closing the country's foreign trade deficit. Turn to renewable energy sources will be an example for the other developing countries and a breath for Turkey. The aim of this thesis is to investigate the extent to which renewable energy resources of Kilis province can benefit, to determine and analyze the costs of the available resources. In this research, water resources, wind power, biomass sources, light receiving times and geothermal sources of the province were investigated and solar power plants with installed power were examined. In addition, information was obtained by contacting the relevant company about the wind power plant applied for its installation, and the consultant company of the biomass power plant that was canceled even though the project was prepared and in the license phase was interviewed. As a result of the study, it was concluded that Kilis province does not have adequate efficiency in terms of hydroelectric and geothermal energy resources and that it has efficient efficiency in terms of wind, solar and biomass energy sources. According to the cost analysis of the investments that are considered to be productive as a result of the calculations made with the repayment period method; The GES plant, which will be completely constructed to be used at YEKDEM prices, pays its interest on the 5th year, the 7th year of the WPP and the 6th year of the Biomass Power Plant and amortizes its principal