Knidos Dionysos terasında bulunan heykeltraşlık eserleri
The sculptural works found at Dionysos Terrace in Knidos
  1. Tez No: 575968
  2. Yazar: KADRİYE MERVE SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde olduğu gibi Antik dönem insanlarının yerleşim yerinin veya bir bölgenin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısını anlamak açısından o topluluğun ortaya çıkardığı faaliyetlerinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Heykeltıraşlık eserler, üretildikleri dönemin teknik, ekonomik ve kültürel düzeyinin göstergesi olması açısından oldukça önemlidir. Toplumlarda sevilerek kullanılan eserlerin, dönemin iktisadi ve sosyolojik değişimlerini ortaya koymaktadır. Bu anlamda Knidos Antik Kenti konumu, tarihi coğrafyası, mimarisinin yanında plastik eserler, heykel, seramik de olduğu gibi heykeltıraşlıkta eserlerde de ileri bir seviyede olduğunun kanıtıdır. Çalışmamda Knidos Dionysos Tapınak frizlerinde yer alan heykeltıraşlık eserler, kazılarda ele geçen ve kazı depo bahçesinde sergilenen eserler çalışılmıştır. Hellenistik döneme ait Knidos üretimli eserleri incelenmektedir. Üretim teknikleri ile kendilerine özgü nitelikler taşıyan eserler, bu bağlamda dönem, figür, bezeme ve üretim yerlerine göre tasnif edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
As it is the case today, it is very important to know the activities of the ancient people in order to understand the economic, cultural and social structure of the settlement or a region. Sculpture works are very important in terms of being an indicator of the technical, economic and cultural level of the period in which they were produced. It reveals the economic and sociological changes of the works used in societies. In this sense, the location of Knidos Antique City, historical geography, architecture, as well as plastic works, sculpture, ceramics, as well as sculpture is an advanced level of evidence in the works. In my work, sculpture works in the temple friezes of Knidos Dionysus, and the artifacts found during excavations and exhibited in the excavation depot garden were studied. Knidos-produced works from the Hellenistic period are examined. The production techniques are classified according to their period, figure, decoration and production places.