Afganistan ve Türkiye televizyonlarında çocuk reklamları
Children's ads in Afghanistan and Turkey televisions
- Tez No: 575988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Reklamcılık ve televizyon arasındaki ilişki, uzun süreden devam eden, her ikisinin evrimin ve gelişimin üzerinde son derece etkili olan bir ilişkidir. Televizyon reklamcılığı harika ve büyük bir ticarettir. Televizyon reklamcılığının geleceği ise, satış gücünü güçlendirmek için form ve teknoloji kullanımıdır. En etkili iletişim aracı olarak televizyon, aynı zamanda en uygun reklam aracıdır. Televizyonlardan yayınlanan reklamların hedef kitlelerinin büyük bir kısmı çocuklardır. Çocuklar, televizyon izlemeye başlar başlamaz televizyon reklamlarından etkilenmeye başlamaktadırlar. Televizyon reklamlarının çocuklar üzerindeki etkileri, çocuğun yaşına, cinsiyetine, çevresine, sosyal ve ekonomik sınıfına, mesajın nasıl sunulduğuna, ailesine, ailenin yapısı ve onu yöneten ilişkilere bağlıdır. Bu çalışmada; genel olarak reklamın kavramı, araçları, çocuk ve televizyon reklamlarının ilişkileri, ve reklamın çocuklar üzerine etkileri, teorik açıdan incelenmiştir. Araştırma kısmında ise Afganistan ve Türkiye televizyonlarında çocuk reklamların yapısı ve içeriğin karşılaştırmasıyla Afganistan çocuk reklamlarının zayıflık ve güçlü yönlerine erişimi düşünülmüştür. Araştırmanın yöntemi tanımlayıcıdır. Bilgi toplama yöntemleri ve araçları ise, kütüphane araştırmasına ek olarak, elektronik posta ile keşif görüşmeleri, seyircilerin içinden numune ve örnek olarak bir grup seçmek, onlara çalışılan numune teaserları göstermek, ve anket formuyla bilgi toplamaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between advertising and television is a longstanding relationship, which has been highly and extremely influential on both transformation and development of each other. Television advertising is a wonderful and a great business. And the future of television advertising is the use of technology and form, to strengthen the sales force. As the most effective means of communication, television is also the most suitable and appropriate advertising tool. Children are a large part of the target audiences of TV commercials. Children are beginning to be affected by television commercials as soon as they start watching television. The effects of television commercials on children depends on the child's age, gender, environment, social and economic class, how the message is presented, the family, the family structure and the relationships that govern it. In this study; the concept and tools of advertising, relations between children and television advertisements, and the effects of advertising on children have been studied from a theoretical perspective in general. In the research section, by comparing of content and structure of children's ads in Afghanistan and Turkey televisions, have access to the weaknesses and strengths of children's ads in Afghanistan television. The method of the research is descriptive and in addition to library research, information gathering methods and tools are; e-mail exploratory interviews, select a group az a sample from the audience, show them the sample teasers, and collecting information with the questionnaire form.