Anahtarlamalı güç kaynaklarının incelenmesi ve bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesi
- Tez No: 57599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu tezin konusu Anahtarlamalı Güç Kaynaklarının (AGK) incelenmesi ve bir uygulama devresinin gerçekleştirilmesidir. Tezde ilk olarak AGK 'ların genel bir incelemesi verilmiştir. Lineer ve anahtarlamalı güç kaynaklarının karşılaştırılabilmesi için her iki tipin avantaj ve dezavantajları vurgulanmış ve daha sonra AGK '1ar sınıflandırılıp, diyot-kondansatörlü AGK clar tanıtılmıştır. Tez çalışmasında temel AGK devrelerinin tümü ayrı ayrı incelenirken diğer tiplerin temeli olması nedeniyle endüktanslı AGK '1ar daha ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Transformatörlü AGK 'ların incelenmesinde devre şemaları, önemli dalga şekilleri, devrelerin çalışması, avantaj ve dezavantajları ile temel tasarım bağıntıları bulunmaktadır. Transistörler arasında anahtarlama elemanı olarak kullanımı en yaygın olan MOSFET '1er ayrı bir bölümde analiz edilmiştir. Tasarımda yüksek güçlü uygulamalarda iyi sonuçlar alman push-pull AGK devresi kullanılmıştır. Tasarlanan devre uygulamak olarak gerçekleştirilmiş ve laboratuvarda yapılan deneylerde tasarımdan beklenen yüksek verim (% 89), yüksek çıkış gücü (1200 W), düşük çıkış dalgalanması (% 1) gibi koşullar sağlanmıştır. Tezde ayrıca tasarlanan devrenin açıklanması ile laboratuvar deneylerinin sonuçlan sunulmuştur. Son olarak bütün bu bilgilerin ışığı altında tez sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is the research of Switched-Mode Power Supplies (SMPS) design. First of all, a general research of the SMPSs is given in the thesis. The advantages and disadvantages of linear and SMPSs are described separately in the thesis. Since it is the basis of other types, the inductive type is analyzed in detail. As evidence of transformer type, circuits, significant waveforms, basic operations, advantages, disadvantages and basic design equations are given. The push-pull type is studied in more detail comparing it to others, as it is taken to be the application circuit type. At the end of this research there appears a comparison table of transformer types. MOSFETs, the transistor types most commonly used as a switching elements of SMPSs are analyzed in a separate chapter. Push-pull SMPSs, which have good results in high power, are studied in the design. The realization of the designed circuit has been done in applications, and the desired conditions such as high efficiency (89 %), high output power (1200 W), low output ripple (1 %) etc. were achieved in the laboratory. The explanation of the designed circuit and the results of the laboratory experiments are also presented. Finally the conclusion of the research is given in the light of these data. VII