Erken Cumhuriyet Dönemi Türk romanında eğlence hayatına iktidar odaklı bir bakış
A power oriented viewpoint on the entertainment life in earlyrepublic era Turkish novel
- Tez No: 576023
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada, erken Cumhuriyet dönemi Türk romanında eğlence hayatı iktidar odağa alınarak ele alınmaktadır. Çalışmanın teorik zeminini Henri Lefebvre'in gündelik hayat ve mekân; Michel Foucault'nun iktidar, beden ve mekân kavramları oluşturmuştur. Yeni bir devletin kurulduğu 1923 yılından itibaren iktidar, kendi hegemonik söylemini yaygınlaştırmaya yönelik birçok çalışmada bulunmuş, bunların içinde toplumu kolay yoldan etkileyebilecek kitle iletişim araçlarını devreye soktuğu gibi edebiyatı da bu söylemin emrine vermiştir. Öncelikle kitle iletişim araçlarından gazetelerde yer alan tefrika romanların, daha sonra bunların basılı hâle geçmeleri topluma yayılması noktasında etkin bir değere sahiptir. Romanın toplumsallaşma sürecindeki işlevini bilen yazarlar, roman aracılığıyla düşüncelerini aktarmışlar, böylece toplumun dönüşümüne katkı sağlamışlardır. Erken Cumhuriyet dönemi yazarları beden ve mekân temsilleri noktasında kimi zaman iktidarın istediği doğrultuda romanlar yazmış, onları benimsemiş, kimi zaman bunları sorgulamış, kimi zamansa eleştirmiştir. Ancak birbirine zıt gibi görünen bütün bu temsil biçimleri esasında aynı noktada birleşmekte, hepsi aynı ideolojik yapılanmanın yerleşmesi noktasında çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study the early Republic era Turkish novel is dealt within the perspective of entertainment life. The theoritical background of the study is based on the concepts of daily life and place in Henri Lefebvre, and the concepts of power, body and the place in Michelle Focault. From the beginning of 1923 with the foundation of a new goverment, the ruling party has made many things to generalize its own hegemonic discourse and not only has it benefited from mass communication tools to effect the society easily but also put literature in the order of this discourse. Firstly serial novels that play a part in newspapers, which are a part of mass communication tools, being later printed have a great value in terms of being circulated in the society. The writers, knowing the function of the novel in the socialisation process have transferred their ideas through the novel, and thus contributed to the transformation of the society. The writers in the early Rebuplic era writers have sometimes written novels in the way that the ruling party favors them in terms of body and place representations, adopted than sometimes they criticised them. However, although all of the representation styles look contrary to each other, in reality all of them, merge in the same point and all of them work for the same ideological structure to settle.