Fen bilimleri öğretim programının ''fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamaları'' öğrenme alanına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' views about science teaching program's science, engineering and entrepreneurship applications
  1. Tez No: 576053
  2. Yazar: ABDÜLKADİR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE SERAP AVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar düzeyinde uygulamaya konulan yeni fen bilimleri öğretim programına ve bu programa eklenen ''fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamaları'' öğrenme alanına yönelik öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda Gaziantep ili genelindeki ortaokullarda görev yapan 122 fen bilimleri öğretmeninin görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda, yeni fen bilimleri öğretim programına ve yeni öğretim programına eklenen ''fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamaları'' öğrenme alanına yönelik öğretmen görüşleri 6 faktör başlığı altında (İçerikte yaşanan değişim, Öğretmenin yeterliliği, Teknik alt yapı, Ders işlemeye katkı, Genel bakış ve Süre yeterliliği) belirlenmiştir. Belirlenen faktörler temelinde yapılan istatistiksel analizler sonucunda, öğretmenlerin içerikte yaşanan değişim faktörü ile ilgili görüşlerinin okulun bulunduğu yere göre, öğretmenin yeterliliği faktörü ile ilgili görüşlerinin yaşa göre, teknik alt yapı faktörü ile ilgili görüşlerinin okulun statüsü, mezun olunan bölüm ve okulun bulunduğu yer değişkenlerine göre, genel bakış faktörü ile ilgili görüşlerinin yaş, mezun olunan bölüm ve çalışma süresine göre, süre yeterliliği faktörü ile ilgili görüşlerinin hizmet içi eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanında öğretmenlerin derse katkı faktörü ile ilgili görüşlerinin genel olarak aynı olduğu ve demografik değişkenlere göre değişiklik göstermediği tespit edilmiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin, yeni fen bilimleri öğretim programına ve ''fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamaları'' öğrenme alanına genel olarak olumlu baktıkları, öğretmenlerin bu alandaki görüşlerinin demografik değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the teachers' opinions about the new science curriculum which was implemented in the 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grades starting from 2018-2019 academic year and the science, engineering and entrepreneurship practices, learning area added to this program. In this context, the opinions of 122 science teachers working in secondary schools in Gaziantep were taken. As a result of the research, the teachers' opinions about the science, engineering and entrepreneurship applications added to the new science curriculum and the new curriculum are under 6 headings (Change in the content, Competence of the teacher, Technical infrastructure, Contribution to lesson, Overview and Time adequacy). As a result of the statistical analyzes made on the basis of the determined factors, It was determined that the opinions of teachers about the change factor in the content according to the location of the school, the opinions of the teachers about the adequacy factor according to the age, the technical infrastructure factor opinions according to the department of graduation and the variables of the place where the school is located, the opinions about the time adequacy factor according to the in-service training status showed a statistically significant change. In addition, it was determined that teachers' opinions about the contribution factor were generally the same and did not change according to demographic variables. It was determined that science teachers generally favored the new science curriculum and "science, engineering and entrepreneurship practices'' learning area and the opinions of the teachers in this area changed statistically significant according to demographic variables.