Fen bilimleri öğretmenlerinin mühendislik, tasarım ve girişimcilik becerileri hakkındaki görüş ve uygulamaları
Science teachers' thoughts and applications about engineering, design and entrepreneurship skills
- Tez No: 610629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın temel amacı; fen okuryazarı bireyler yetiştirmektir. Genel amacı ise öğrencilere yaşam becerileri kazandırmaktır. 2018 yılında güncellenen Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın önceki programlar (2004 ve 2013) ile temel felsefi yapısı, öğretmen öğrenci rolleri, ölçme ve değerlendirme süreçleri, öğretim yöntemleri bakımından benzerlik gösterdiği söylenebilir. Fakat mevcut programın (2018) mühendislik, tasarım ve girişimcilik süreçlerinin yanı sıra yaşam becerileri kapsamında da farklılık gösterdiği düşünülmektedir. 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda mühendislik, tasarım ve girişimcilik uygulamaları konulu bir bölüm olarak sunulan öğrenme alanının kazanım düzeyinde programda yer almaması, bu becerilerin geliştirilmesi sürecinde öğretmen görüş ve tercihlerinin değişken ve belirleyici olacağı şeklinde değerlendirilmektedir. Bu noktada bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin mühendislik, tasarım ve girişimcilik becerileri hakkında ki görüşleri ve uygulamalarını ortaya koyarak, bu uygulamaların fen bilimleri öğretim programının temel amacı olan fen okuryazarı bireyler yetiştirme süreçlerine olan katkısının ve de Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın başarısının ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada çoklu durum deseni kullanılmış olup 2019 Bahar ve 2019 Güz yarıyıllarında bir devlet ortaokulunda görev yapmakta maksimum çeşitlilik yöntemine göre belirlenen üç fen bilimleri öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmelerin yanı sıra, gözlem formları ve sınıf içi uygulamalarda yapılan tasarımların (öğrenci çalışmalarının) incelenmesi ile elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu analizin neticesinde ortaya konulan bulgulara göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin mühendislik, tasarım ve girişimcilik uygulamaları hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu anlaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin tasarım, mühendislik ve girişimcilik alanına dair görüşleri ile uygulamaları arasında farklılık olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca katılımcı öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarında öğretim programında yer alan tasarım odaklı kazanımları mühendislik, tasarım ve girişimcilik öğelerinin alanının ötesinde bağımsız kazanımlar olarak uyguladıkları tespit edilmiştir. Bulgular ışığında uygulamaya ve araştırma yöntemlerine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of Science Education Program is to promote scientific literacy. The general purpose of the curricula is to equip students with life skills. The current science education program developed in 2018 has common characteristics compare to previous programs (2004 and 2013) in terms of fundamental philosophy of the program, teaching and learning methods, teacher and student roles and measurement and evaluation processes. However, the existing program (2018) shows different characteristics in terms of engineering, design and entrepreneurship skills as well as life skills. Specifically, in terms of the emphasis given the engineering, design and entrepreneurship skills, the program does not specify the benchmarks focusing on these skills. The lack of clearness given the benchmarks focusing of these skills may create variances when it comes to in class application of these skills based on teacher thoughts and preferences. In this regard, the purpose of this research is to understand the thoughts and applications of science teachers regarding engineering, design and entrepreneurship skills and ascertain how the teachers' existing thoughts and applications promote the fundamental propose of science education program. Multiple case study design was used during autumn and spring 2019 school terms in a public school setting with three science teachers defined by maximum diversity method. The data were collected through structured and semi structure interviews, observation protocols and documents derived from student in class works and the data were analyzed by thematic descriptive analysis method. The participating teachers' thoughts about engineering, design and entrepreneurship skills appeared to be positive. On the other hand, these teachers in class applications regarding these skills showed variance. Additionally participating teachers' classroom applications toward these skills showed limited coherence to science education program. Based on the findings implicational and methodological suggestions were embraced.