Fenilketonüri (PKU) hastaları için üretilen düşük proteinli yoğurt ikamesinin fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physicochemical, microbiological and sensory properties of low protein yogurt substitution produced for phenylketonuria (PKU) patients
- Tez No: 576060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fenilketonuri (PKU), doğuştan gelen en yaygın görülen metabolizma bozukluklarından biridir. Fenilketonuri hastalığının tedavisi yeni doğan döneminden itibaren yaşam boyu özel bir diyet programıdır. Amaç, gıdalarla alınan fenilalenin miktarını en aza indirerek kan fenilalenin düzeyini normal sınırlarda tutmaktır. Bu çalışmanın amacı fenilketonuri hastalarının sorunsuzca tüketebilecekleri alternatif bir ürün üretmektir. Süt olarak Tranis Dalia düşük proteinli süt ikamesi, kıvam arttırıcı olarak ksantan gam (%1), Nestle Nestergel yoğurt yapıcı jel (%1,5), nişasta (%8) ve pektin (%1,6) kullanılmıştır. İnek sütünden üretilen yoğurt kontrol yoğurdudur. Depolamanın 1, 7, 14, 21. günlerinde pH, su tutma kapasitesi, yatışkan faz reolojik özelliği, kuru madde, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus sayıları belirlenmiştir. Ham protein, fenilalenin miktarı, duyusal analiz ve renk analizi depolamanın 1. günü gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre, düşük proteinli yoğurt örneklerinde depolama boyunca pH değerleri ve su tutma kapasitesi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenylketonuria (PKU) is one of the most common congenital metabolic disorders. Treatment of phenylketonuria is a lifelong special diet program starting from the newborn period. The aim is to keep the phenylalanine level in the normal range by minimizing the amount of phenylalanine taken with food. The aim of this study is to produce an alternative product that can be consumed without any problem by phenylketonuria patients. Tranaz Dalia low protein milk substitutes, xanthan gum (1%), Nestle Nestergel yogurt builder gel (1.5%), starch (8%) andpectin (1.6%) were used. The milk produced from cow's milk is a control yoğurt. On days 1, 7, 14, 21 of the storage, pH, water holding capacity, rheological properties of the sedimentary phase, dry matter, Lactobacillus. delbrueckii ssp. bulgaricus and Streptococcus thermophilus number were analyzed. Crude protein, phenylalanine content, sensory analysis and color analysis were performed on the 1st day of storage. According to the results of the analysis, the pH values and water holding capacity of the low protein yogurt samples were decreased during storage.