Kıpçak grubu Türk lehçelerinde ölçü kelimeleri
- Tez No: 576064
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEBA MUSABAYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ölçü kelimeleri Türk lehçelerinde kullanılıyor olsa bile, bununla ilgili yapılan çalışmalar pek az ve şimdiye kadar ölçü kelimeleri ayrı bir gramer kategorisi olarak belirlenmemiş, ölçü kelimelerinin anlamları, gramer özellikleri incelenmemiştir. Türk lehçelerinde ölçü kelimeleri genellikle sayı ve isimler ile bazen de fiil ile birlikte yapıldığı bellidir. Fakat ölçü kelimelerinin anlamı, morfolojik özellikleri ve sentaks bakımından isim, sayı, fiil ve diğer kategorilerden farklı olduğunu biliyoruz.“Kıpçak Grubu Türk Lehçelerindeki Ölçü Kelimeleri”adlı konuda yazdığım yüksek lisans tez çalışması adı geçen bu dillerdeki ölçü kelimelerinin benzerlik ve farklılıklarını tespit etmek için yazılmıştır. Bu alanda yapılmış olan çalışmalara önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Çalışmanın“Giriş”kısmında Türk lehçeleri ve bunların tasnifleri ile ilgili, Kıpçak grubuna giren Türk lehçeleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. I bölümde Kıpçak grubu Türk lehçelerindeki ölçü kelimelerin Türkoloji biliminde araştırılması ile ilgili söz edildi. II bölümde Kıpçak grubu Türk lehçelerindeki ölçü kelimelerin türleri, Türk lehçelerindeki ölçü kelimeler hakkında, Arapça'dan, Farsça'dan, Rusça'dan v.b. dillerden giren ölçü kelimeleri hakkında bilgiler verilmiştir. III bölümde Kıpçak grubu Türk lehçelerindeki ölçü kelimelerinin anlamlarına göre yapılan sınıflandırmaları incelenmiştir. Bu bölümde ölçü kelimelerinin tablosu yapılarak Kırgız, Kazak ve Tatar lehçelerinde kullanılan ölçü kelimeleri karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise yukarı bölümlerde yapılan tespitler doğrultusunda Kıpçak grubu Türk lehçelerindeki ölçü kelimelerin karşılaştırılması ile ilgili olarak sonuç çıkarılmıştır. Tezin son kısmında“Kaynakça”yer almaktadır. Bu kısımda, tezin hazırlanması esasında yararlanılan eserler ve sözlüklerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Measure words used in Turk languages, but didn't do scientific research about grammar difference of measure words and they didn't do different grammar category. We know, in Turk languages measure words are done with number and noun, sometimes with verbs. But, measure words are different from number and noun, verb and other grammar category with their morphologic different and linguistics. The thesis“Measure words in Kipchak group of Turk languages”examines the similarities and differences of these languages. We think that our research will make an important contribution to the studies in this field. In the introduction we gave some information about Turk languages, about their classifications and Turk languages of Kipchak group. In the first Chapter, was talk about investigates of measure words in Kipchak group of Turk languages in turkology. In the second Chapter, gave information about measure words in Turk languages, about their kinds and their coming from Arab, Persia, Russia and other languages. In third Chapter, were investigate classification of measure words. In this chapter, did table of measure words in Kyrgyz, Kazak and Tatar languages and their comparison. In conclusion, draw conclusion from above establishing of measure words in Kipchak group of Turk languages.