Raylı sistem projelerinin önceliklendirilmesi
Priority of railway system projects
  1. Tez No: 576063
  2. Yazar: ÖMER RAMADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İstanbul, Avrupa' nın büyük metropoliten bölgelerine benzer şekilde nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bir merkez olarak öne çıkmaktadır. İstanbul' daki nüfus yoğunluğu ile birlikte oluşan trafik artışı, insanların toplu taşımada raylı sistem kullanmalarını cazip hale getirmektedir. Bu çalışmada raylı sistem projelerinin belediye açısından ekonomik ve finansal değerlendirmesi yapılırken aynı zamanda sosyal-çevresel değerlendirilmesi de yapılıp genel talep ve acil ihtiyaç durumları da göz önünde bulundurulacaktır. Böylece en iyi alternatiflerin yapımı hızlandırılıp hem trafik sıkışıklığının azalmasına hem de insanların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik daha iyi bir çözüm olacaktır. Önceliklendirme, sıralama, en iyi alternatifi bulma gibi durumlarda sıklıkla çok kriterli karar verme tekniklerinden faydalanılmaktadır. Bu tekniklerden Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi, karar verme problemlerinde sıklıkla tercih edilmekte olup sıralama durumlarında ise PROMETHEE yöntemi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada raylı sistem projelerinin önceliklendirilmesi yapılırken uzman karar vericilerin belirlemiş olduğu önem düzeyleri doğrultusunda kriter ağırlıkları belirlenerek Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci ve PROMETHEE yöntemi birlikte kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Istanbul stands out as a center of high population density similar to the major metropolitan areas of Europe. The increase in traffic combined with the population density in Istanbul makes it attractive for people to use rail systems on public transport. In this study, social and environmental evaluation will be carried out at the same time while the economic and financial evaluations of the projected systems are carried out in terms of the municipality and the general demand and urgent need situations will be taken into consideration. This will speed up the construction of the best alternatives and will be a better solution to reduce both traffic congestion and people's needs. In cases such as prioritization, ranking, finding the best alternative, often multi-criteria decision making techniques are used. From these techniques, Fuzzy Analytic Hierarchy Process Method is frequently preferred in decision making problems and PROMETHEE method is used predominantly in ranking situations. In this study, while prioritizing the projected systems, the criteria weights are determined in accordance with the importance levels determined by the expert decision makers and the Fuzzy Analytical Hierarchy Process and the PROMETHEE method will be used together.