Proje ve yapım süreçlerinde çıkan uyuşmazlıkların çözüm önerilerinden tahkimin incelenmesi
Investigation of arbitration from solution proposals of disputes in project and construction processes
- Tez No: 576092
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çatışma ve anlaşmazlıklar inşaat ve diğer tüm üretim sektörlerinde çok sık görülen bir sorundur. Bu sorunun aşılmasında çözüm önerileri büyük önem göstermektedir. Araştırmamızda inşaat sektörü ve genel özellikleri, proje kavramı ve genel özellikleri ve bir inşaat projesini başarıya ulaştıracak en önemli faktörlerden olan sözleşme kavramı tüm yönleriyle incelenmiştir. Giriş bölümünde konu ile ilgili detaylı bilgilere yer verilmiş, ikinci bölümden sonra literatür araştırması derinleştirilmiştir. Anlaşmazlıklara temel oluşturan kavramlar ve bu kavramların inşaat sektörü içindeki tanımı ve etkileri ortaya konmuştur. Tezin üçüncü bölümünde; sözleşme taraflarının herhangi bir anlaşmazlık durumunda uygulayabilecekleri çözüm yöntemleri ele alınmıştır. Son bölümde ise; bağlayıcı çözüm yöntemlerinden tahkim detaylı bir şekilde araştırılmıştır, Konu ile ilgili fenomenolojik yaklaşım benimsenmiş; belirlenen araştırma grubu ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmış anlaşmazlıkların, nedenleri, çözüm yöntemleri ve tahkimle ilgili bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conflicts and disputes are a common problem in construction and for all other manufacturing sectors. Proposing a solution is of great importance in overcoming this problem. In our research, the construction sector and its general characteristics, project concept and general characteristics, and the concept of contract, which is one of the most important factors that will succeed a construction project, have been examined in all aspects. Detailed information about the subject is given in the introduction section, and in the second part of the paper, the literature search is deepened. Concepts underlying disagreements, definitions and effects of these concepts in the construction sector are presented. In the third chapter of this paper; the solution methods that the contracting parties can apply in case of any dispute have occurred. In the last section; the phenomenological approach to the subject has been adopted and some outcomes have been reached regarding the disputes, reasons, solution methods and arbitration that have been negotiated using the in-depth interview technique with the determined research group.