Demans hastalarının beslenme durumları ile bilişsel durum düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status and cognitive levels of dementia patients
- Tez No: 576104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Demans tanısı alan ve almayan 65 yaş üstü hastaların, malnütrisyon, Beden Kütle İndeksi (BKİ), bilişsel düzey ve depresyon durumlarının saptanarak beslenme durumları ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma Bafra Devlet Hastanesi Nöroloji Polikliniğine muayene olan, iletişim kurulabilen, gönüllü 65 yaş üstü 77 Alzheimer tip demans hastası ve 77 demans tanısı olmayan kontrol hastası ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin hepsine Sosyodemografik Bilgi Formu, 3 Günlük Besin Tüketim Kaydı, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA), Mini Mental Değerlendirme Testi (MMSE) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDÖ-15) uygulanmıştır. Tüm formlar; katılımcılarla yüz yüze görüşülerek ve hasta dosya bilgilerinden toplanmıştır. Windows ortamında SPSS 20.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the malnutrition, Body Mass İndex (BMI), cognitive level, and depression status of the patients over 65 years of age and who were diagnosed with and without dementia and to evaluate their relationship with nutritional status. Method: The study was carried out with 77 patients with Alzheimer's type dementia and 77 patients without dementia diagnosis who were examined by Bafra State Hospital Neurology outpatient clinic. Sociodemographic Information Form, 3 day food consumption record, Mini Nutritional Assessment (MNA), Mini Mental State Examination Test (MMSE) and Geriatric Depression Scale Short Form (GDS-15) were applied to all individuals. All forms; the participants were interviewed face to face and patient files were collected. SPSS 20.0 statistical package program was used in Windows environment.