The role of international board members in the integration of nocs into the global market: A comparative analysis of saudi Aramco and Equinor
Ulusal petrol şirketlerinin küresel markete entegrasyonunda yabancı uyruklu kurul üyelerinin rolü: Saudi Aramco ve Equinor karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 576111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı, ulusal petrol şirketlerinin küresel petrol piyasasına entegrasyon düzeyindeki değişim ile bu şirketlerin yönetim kurulundaki uluslararası üye sayısındaki değişim arasındaki ilişkiyi bulmaktır. Bu tez, ulusal petrol şirketlerinin küresel market entegrasyonlarını artırma kararlarının yabancı uyruklu yönetim kurulu sayısında artışa neden olacağı hipotezini öne sürmektedir. Bu hipotez, ulusal petrol şirketleri ve yöneim kurulları üzerine geniş çaplı bir literatür taraması sonucunda üretilmiştir. Bu hipozi test etmek için olabildiğince farklı sistemler tasarımı (OFST) kullanılmıştr. Karşılaştırma, OFST'nın uygulanmasına en uygun iki vaka olan Saudi Aramco ve Equinor arasında yapılmıştır. Karşılaştırmanın sonucu, Ulusal petrol şirketlerinin küresel petrol piyasasına entegrasyon seviyesindeki değişiklik ile yabancı uyruklu kurul üyelerinin sayısındaki değişim arasında bir korelasyon olduğunu göstermekte, böylece hipotezi doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find the relationship between the change in the level of integration of National Oil Companies (NOCs) into the global oil market and change in the number of international members on their board. The thesis is based on the hypothesis that the decision of a NOC to be more integrated into the market, and its attempts in this way, creates an increase in the number of international members on the board of the company. The hypothesis of the thesis is generated based on the extensive literature on NOCs and Board of Directors. The methodology used in testing the hypothesis is the most different systems design (MDSD). A comparison is made between Saudi Aramco and Equinor, which are two cases that fit to the application of MDSD. The result of the comparison indicates that there is a correlation between the change in the level of integration of NOCs into the global oil market and change in the number of international board members. Thus, this finding verifies the hypothesis.