Looking at instructional animations through the frame of virtual camera
Eğitici animasyonlara sanal kamera kadrajından bakmak
- Tez No: 576112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, anlatım amaçlı hareketli grafiklerdeki sanal kamerayı ve kamera hareketlerinin işlevini incelemektedir. Hareketli grafik tasarım, genellikle eğlence medya endüstrisinin ikna edici sunum stilleriyle eğitim içeriği sunan eğitici animasyonlar oluşturmak için kullanılan popüler bir video prodüksiyon tekniğidir. Animasyonu bir öğrenme aracı olarak benimsemek, eğlence alanındaki kullanımına kıyasla farklı kaygı ve zorluklara sahiptir ve bilişsel öğrenme ile duygusal tasarım özelliklerini birleştirmek, her tasarım öğesi için ek tasarım düşünceleri gerektirir. Bu tez, kamera hareketinin öğretim animasyonlarında anlatı ve estetiği desteklemede nasıl bir etkisi olduğunu ele almaktadır. Bunu sanal kamerayı teknik, gösterge bilimsel ve psikolojik düzey açısından inceleyerek, fiziksel, bilişsel ve duygusal tasarım özelliklerinin karma entegrasyonunu tanımlayan kavramsal çerçeveye dayanarak; fonksiyonel kamera hareketlerinin sistematik bir kategorize edilmesini ve örnek kamera hareketlerini gösteren kapsamlı bir eğitici animasyon biçiminde bir vaka çalışması olarak yaratıcı bir çalışma olarak sunar. Etkili öğretim video prodüksiyonu ve konvansiyonel eğlence film yapımı teknikleriyle tamamlayıcı çalışmalara dayanan kavramsal çerçevenin korelasyonundan dolayı, bu tez canlı kamera ile animasyon arasındaki ilişkiyi yöneten ve sahneleştiren, sanal kameranın tasarım faktörü olarak, bir anlatıyı desteklemek, duygu uyandırmak ve izleyicinin odağını yönlendirmek, bilgiyi açığa vurmak, izlemek ve vurgulamak için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the virtual camera and the function of camera movements in expository motion graphics for the purpose of instruction. Motion graphic design is a popular video production technique often employed to create instructional animations that present educational content through the persuasive presentation styles of the entertainment media industry. Adopting animation as a learning tool has distinct concerns and challenges when compared to its use in entertainment, and combining cognitive learning and emotive design aspects requires additional design considerations for each design element. The thesis will address how the camera movement-effect in supporting the narrative and aesthetic in instructional animations. It does this by investigating the virtual camera in terms of technical, semiotic and psychological level, culminating in a systematic categorization of functional camera movements on the basis of conceptual framework that describes hybrid integration of physical, cognitive and affective design aspects; and a creative work as a case study in the form of a comprehensive instructional animation that demonstrates practiced camera movements. Due to the correlation of the conceptual framework relied upon by the supplementary work with the techniques of effective instructional video production and conventional entertainment filmmaking, this thesis touches on the relationship between live action and animation in terms of directing and staging, concluding that the virtual camera as a design factor can be useful for supporting a narrative, evoking emotion and directing the audience's focus while revealing, tracking and emphasizing information.