Sezaryende uterus kesi yerini tek veya çift kat kapatma tekniklerinin uterin skar oluşumuna etkisi
Impact of uterine closure techniques on the cesarean scar thickness after repeated cesarean section
  1. Tez No: 576118
  2. Yazar: MUSTAFA RAŞİT ÖZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ATAKAN AL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sezaryende Uterus Kesi Yerini Tek veya Çift Kat Kapatma Tekniklerinin Uterin Skar Oluşumuna Etkisi Amaç: Çalışmanın amacı, tekrarlayan sezaryen yapılan kadınlarda iki uterin kapama tekniğinin sezaryen skarının iyileşmesi üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Metod: Daha önceden en az bir kez sezaryen olmuş 18-50 yaş aralığındaki kadınlar uterus kesisini tek kat kilitlemeden kapama (n=35) ve insizyon kenarlarını yenileyerek kilitlemeden çift kat kapama (n=35) gruplarına randomize edildi. Çalışmanın birincil sonuç değişkeni sezaryenden altı ay sonra transvajinal ultrasonla ölçülen rezidüel myometrial kalınlıktı. Sekonder sonuç değişkenleri altı hafta sonraki rezidüel myometrial kalınlık, altı hafta ve altı ay sonra niş varlığı, niş derinliği ve iyileşme oranı (rezidüel myometrial kalınlık * 100 / uterus skarının üstündeki toplam myometrial kalınlık), ameliyat süresi, preoperatif ve postoperatif hemoglobin, kan ürünü transfüzyonu, maternal enfeksiyöz morbidite, hastanede kalış süresiydi. Örneklem büyüklüğü ortalama rezidüel myometrial kalınlık beş mm ve sapması 0,6 mm varsayılarak hesaplandı. α=0,05, β=0,8 alındığında iki grup arasında 0,5 mm fark ölçmek için her bir grupta en az 26 hastaya ihtiyaç vardı. Sonuçlar: Rezidüel myometrial kalınlık altıncı ayda çift kat grubunda tek kat grubuna göre daha fazlaydı ( 5,1±0,4 mm vs.
Özet (Çeviri)
Impact of Uterine Closure Techniques on the Cesarean Scar Thickness After Repeated Cesarean Section Objective: The purpose of this study was to compare the effect of two uterine closure techniques on the healing of cesarean scar in women who underwent repeated cesarean section. Methods: Women who was 18-50 years old and who were had at least one cesarean were randomized to single-layer closure the uterine incision without locking (n=35) or double-layer closure without locking renewing edges of the incision ( n=35) at the cesarean. The primary outcome variable was residual myometrial thickness measured by transvaginal ultrasound 6 months after cesarean section. Secondary outcome variables were residual myometrial thickness after 6 weeks, existence of niche, depth of niche and healing ratio (residual myometrial thickness * 100 /total myometrial thickness above uterine scar) at six weeks and six months, operation time, preoperative and postoperative hemoglobin, blood product transfusion , maternal infectious morbidity, length of hospitalization were. The sample size was calculated by assuming as the mean residual myometrial thickness 5 mm and standart deviation of 0.6 mm. At least 26 patients were required in each group to measure a difference of 0,5 mm between the two groups when α=0,05, β=0,8. Results: The residual myometrial thickness at six months in the double layer closure was thicker than single layer closure. ( 5,1±0,4 mm vs.