Kamu çalışanları açısından kariyer memnuniyeti ve işyeri memnuniyetinin sosyal tembellik üzerindeki etkileri
The effect of public employees career saticfaction and workplace satisfaction on social loafing
  1. Tez No: 576119
  2. Yazar: BURCU İNCEÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Global ölçekte önemi artan takım çalışmalarında önemli sorunlardan biri sosyal tembelliktir. Sosyal tembellik eğiliminin arkasında yatan nedenlerini tespit etmek ve sosyal tembelliği önlemek yöneticiler açısından gerekli hale gelmiştir. Bu çalışma, sosyal tembellik ile ilgili görgül araştırma eksikliğini gidermeyi amaçlamaktadır. Buradan hareketle çalışmanın amacı, kariyer memnuniyeti ve işyeri memnuniyetinin sosyal tembellik üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilindeki kaymakamlıklarda çalışan memurlar oluşturmaktadır (N= 203). Kariyer memnuniyeti ve işyeri memnuniyetinin sosyal tembellik üzerindeki etkilerini ortaya koymak için örneklemden elde edilen veriler, aracı (mediator) değişkenli regresyon analizi ve moderatör (düzenleyici) değişkenli regresyon analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre işyeri memnuniyetinin sosyal tembellik üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu, ancak kariyer memnuniyetinin pozitif, ama anlamlı olmayan bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Kamu çalışanları açısından kariyer memnuniyetine göre işyeri memnuniyetinin sosyal tembelliği azaltmada daha çok etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca kariyer memnuniyetinin, işyeri memnuniyeti ile sosyal tembellik ilişkisinde düzenleyici rolü oynadığı saptanmıştır. Son olarak çalışmanın bazı kısıtları olduğu vurgulanmış, kamu kurumu yöneticilerine sosyal tembelliği azaltmaya yönelik ve bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalar konusunda bazı önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Social loafing is one of the major problems in team work, which is becoming increasingly prevalent on a global scale. It has become necessary for managers to identify the underlying causes of social loafing and to prevent social loafing. The study aims to eliminate the lack of empirical research on social loafing in this area. In this direction, the purpose of this study is to analyze the effects of career satisfaction and workplace satisfaction on social loafing. The research sampling consists of civil servants employing in the district governorship in İstanbul Province (N=203). Data acquired from mentioned research sampling has been analyzed by the help of the Mediated Regression Analysis and Moderated Regression Analysis to show the effects of career satisfaction and workplace satisfaction on social loafing. According to the findings of research, it determined that while workplace satisfaction was a direct negative effect on social loafing, career satisfaction was a positive, but not significant effect on social loafing. In terms of public employees, workplace satisfaction was found to be more effective in reducing social loafing than career satisfaction. Moreover, career satisfaction moderated the relationship between workplace satisfaction and social loafing. Finally, it was emphasized that the study has some limitations, together with some suggestions for executives in public institutions and some recommendations have been made about the research to be done in the field.