Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde 2010 ile 2015 yılları arasında doğum yapan diabetes mellitus ve gestasyonel diabetes mellitus tanılı gebelik olgularında maternal ve perinatal sonuçlar
Maternal and perinatal outcomes in pregnancy patients diagnosed with diabetes mellitus and gestational diabetes mellitus between 2010 and 2015 at department of obstetrics and gynecology, Faculty of Medicine, Atatürk University
  1. Tez No: 576122
  2. Yazar: EDA BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İNGEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kliniğimizde doğum yapan pregestasyonel ve gestasyonel diabetik gebelerin maternal ve perinatal sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2010 ile 2015 yılları arasında doğum yapan pregestasyonel diabetes mellituslu, gestasyonel diabetes mellituslu ve diabetik olmayan gebelerin gebelik ve doğum kayıtları, yenidoğanların doğum bilgileri retrospektif olarak incelendi. Gruplar demografik özellikleri, obsterik sonuçları, obsterik komplikasyonlar, yenidoğan sonuçları, diabetik gebelerin tedavi durumları HbA1c ve tokluk kan şekerleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: PGDM'li 55, GDM'li 160 ve kontrol grubunda 208 gebe mevcuttur. Ölü doğum ortalaması PGDM'lilerde en yüksektir (p0,05). En yüksek sezaryen oranı PGDM'lilerde gözlenmiş olup sonuçlar benzerdir (p>0,05). Gruplarda doğum kilosu ortalamaları, çok düşük, düşük ve normal doğum ağırlıklı bebek oranları benzerdi (p>0.05). Birinci ve ikinci derece makrozomi açısından PGDM'liler yüksek orana sahiptir (p0.05). Geç preterm doğum oranları PGDM'li ve GDM'lilerde benzerlik göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maternal and Perinatal Outcomes in Pregnancy Patients Diagnosed with Diabetes Mellitus and Gestational Diabetes Mellitus Between 2010 and 2015 at Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Atatürk University Aim: To evaluate the maternal and perinatal outcomes of pregestational and gestational diabetic pregnant women who had given birth in our clinic. Materials and Methods: We retrospectively evaluated the pregnancy and birth records of pregnant women with pregestational diabetes mellitus (PGDM), gestational diabetes mellitus (GDM) and non-diabetic pregnancies who gave birth in our clinic between 2010 and 2015. The demographic characteristics, obstetric results, obstetric complications, neonatal outcomes, treatment status of diabetic pregnant women were compared in terms of HbA1c and fasting blood glucose. Results: There were 55 pregnant women with PGDM, 160 with GDM and 208 as control group. The mean number of dead births was highest in PGDM (p 0.05). The highest cesarean rate was observed in PGDM patients and the results were similar (p> 0.05). The mean birth weights, very low, low and normal birth weight infant rates were similar at patient groups (p> 0.05). In terms of first- and second-degree macrosomia, PGDMs had a high rate (p 0.05). Late preterm delivery rates were similar in PGDM and GDM (p 0.05).