Özofageal manometride yeni metrikler: basınç-akım metrikleri ve basınç-akım metriklerinin gastroözofageal reflü hastalığındaki rolü
New metrics in oesophageal manometry: pressure-flow metrics and the role of pressure-flow metrics in the gastro-oesophageal reflux disease
  1. Tez No: 576140
  2. Yazar: ZEYNEP FETULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Basınç-akım analizleri özofagus motor fonksiyonlarının ve bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılmaya başlanan yeni bir yöntemdir. Bu çalışmada sağlıklı gönüllülerde basınç-akım metriklerinin özofagus motor fonksiyonlarını değerlendirmedeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Gastroözofageal reflü hastalarının manometrik incelemeleri basınç-akım metrikleri kullanılarak analiz edilmiş ve bu metriklerin gastroözofageal reflü hastalığını değerlendirmedeki rolünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'ne başvuran gastroözofageal reflü hastalarından elde edilen manometri verileri ile sağlıklı gönüllü havuzundan elde edilen manometri verileri basınç-akım metriklerinin analiz edildiği Swallow Gateway veri tabanında değerlendirilmiştir. Her iki grubun Swallow Gateway verileri gruplar arasında ve konvansiyonel veritabanından elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Veriler istatistiksel olarak SPSS programında; Mann-Whitney U testi, Ki-kare testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada sağlıklı grupta ortak metriklerde MMS veri tabanı ile Swallow Gateway veri tabanı arasında yüksek anlamlılık düzeyinde bir ilişki saptanmıştır. Konvansiyonel metrikler ile Swallow Gateway metrikleri sağlıklı grupta uyumlu bulunmuştur. Hasta grubunda ise iki yöntemin GÖRH'yi tespit etmede sağlıklı gönüllülerdeki kadar başarılı olmadığı düşünülmüştür. Bolus volümünün basınç-akım metrikleri üzerine etkisi incelenmiş ve volüm değişiminden etkilenen metrikler belirlenmiştir. Sağlıklı gönüllü grubunda yaşa göre değişen basınç-akım metrikleri tespit edilmiştir. Sonuç: Basınç-akım analizi ile özofagusun akım fonksiyonları değerlendirebilir. Gastroözofageal reflü hastalığındaki yeri kısıtlı görünmekle birlikte başta akalazya olmak üzere daha geniş hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalar ile bu metriklerin hastalığı tespit ve gruplandırmada objektif veriler sağlayabileceği düşünülmektedir. Sağlıklı gönüllülerdeki analizlerin kabul görmüş manometrik analiz yöntemleri ile uyum göstermesi de basınç-akım analizlerinin özofageal manometride geliştirilebilir bir yöntem olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Aim: Pressure-flow analysis is a new method in the evaluation of esophageal motor functions and disorders. In this study, it was tried to determine the place of pressure flow metrics in evaluating esophageal motor functions in healthy volunteers. In addition, it is aimed to determine the role of pressure-flow metrics in evaluating gastroesophageal reflux disease. Materials and Methods: Manometry data obtained from patients with gastroesophageal reflux referred to Ege University Faculty of Medicine-Gastroenterology Department and manometry data obtained from healthy volunteers database were evaluated in Swallow Gateway where pressure-flow metrics were analyzed. The Swallow Gateway data of both groups were compared between the groups and the data obtained from the conventional database. The data were analyzed statistically by using Mann-Whitney U test, Chi-square test and Spearman correlation analysis in SPSS program. Results: In this study, there was a high correlation between the MMS database and the Swallow Gateway database in common metrics in the healthy group. The conventional metrics and the Swallow Gateway metrics were consistent in the healthy group. In the patient group, two methods were thought to be as successful ashealthy volunteers in the evaluation of reflux disease. The effect of bolus volume onpressure-flow metrics was investigated and the metrics affected by volume change were determined. In addition, age-dependent pressure-flow metrics in healthyvolunteers were determined. Conclusion: The flow functions of the esophagus can be evaluated by pressure-flow analysis. Although its role in gastroesophageal reflux disease seems to be limited, itis thought that these metrics can provide objective data in the detection and grouping of the disease with the studies conducted with larger patient groups, especially achalasia. The concordance of the analyzes in healthy volunteers with the accepted manometric analysis methods showed that pressure-flow analysis was an improvement in esophageal manometry.