Kırgızistan'da vergileme sorunları ve vergi reform önerileri
Taxation problems in Kyrgyzstan and tax reform proposals
  1. Tez No: 576175
  2. Yazar: ŞABAN METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçiş ekonomilerinde geçiş sürecinin başında ekonomik anlamda şiddetli bir düşüşün gerçekleştiği görülmektedir. Orta ve Doğu Avrupa'da ekonomik gerileme nispeten kısa süreli ve hafif olurken, Bağımsız Devletler Topluluğunda ise beklendiğinden daha derin ve şiddetli olmuştur. GSYİH ortalama % 40'tan daha büyük ölçüde düşmüş, fakirlik ve eşitsizlik keskince yükselmiştir. Son yıllarda büyüme hızının önemli ölçüde yükselmesine rağmen BDT ülkelerinin hiç biri şimdiye kadar kişi başına GSYİH'sını geçiş döneminden önceki seviyesine ulaştıramadığı görülmektedir. Bu süreçte kamu gelirleri azalırken kamu harcamalarına olan talep sürekli artmıştır. Bu doğrultuda piyasa ekonomisine uygun bir vergi sistemi kısa sürede tasarlanarak uygulamaya konulmuştur. 1992 yılında geçiş ekonomilerinin çoğu temel vergiler olarak: Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisini uygulamaya başlamışlardır. 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Kırgızistan serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinin başından beri süre gelen, vergileme ile ilgili sorunlarla karşı karşıya olduğu görülmektedir. İncelemeler sonucu Kırgız vergi sisteminde şimdiye kadar yapılan reformların başarıya ulaşmada yetersiz olduğu görülmekte ve bu bağlamda daha bir çok yeni reformlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kırgız vergi sisteminde ihtiyaç duyulan vergi reformlarının oluşturulmasında, diğer geçiş ekonomilerinde yapılan vergi reformları ile kıyaslama yapmak yerine daha çok ülkenin içinde bulunduğu sosyal ekonomik ve mali durumu dikkate alınarak bu uygulama gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
At the beginning of transition period there was severe descent in economy. The economic fall in CIS countries involved severely and deeply in comparison to the economic fall in Central and West Europe, where it passed in short period and easily. National product decreased for 40 percents, poverty and inequality rapidly developed. Although in last years the growth was significantly, per capita National Product couldn't reach its rate seen before transition period. While the public incomes were decreasing, the demand of public outlays continually increased. Therefore in short period tax system of market economy was projected and applied. In 1992 in most of the transition economies main tax systems as Income Tax, Institutional Tax and Value Added Tax became to be applied. Kyrgyzstan in 1991 at the beginning of its independence underwent several problems related to taxation. Analyses show us that reforms realized in Kyrgyz tax system were not enough for development of this sphere. As a result tax system of Kyrgyzstan is in need of new reforms. Instead of making comparison of preview reforms the constituting tax reforms demand taking into consideration social, economic and financial conditions.