Alışveriş merkezleri içinafet ve acil durum planlaması
Disaster and emergency planning for shopping malls
  1. Tez No: 576190
  2. Yazar: MÜJDE EVCİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Alışveriş merkezinde yürütülen faaliyetlerden birine veya hepsine; genel işleyiş ve düzene etkili olacak ölçüde bir acil durum veya afetin meydana gelmesinde can ve malzeme-ekipman kaybının minimuma düşürülmesi, kıymetli malların korunması, kurtarılması ve fonksiyonel duruma getirilmesi, ortaya çıkan olaydan zarar gören kişilerin kurtarılarak korumaya alınması, gerekli tedavilerinin imkânlar dâhilinde yapılması, geçici barınma, yeme-içme ve diğer ihtiyaçlarının imkanlar dâhilinde temin edilmesi, acil müdahaleye ilişkin görevlerin yerine getirilmesi ve acil yardım hizmetlerinde gerekli kurumlar ile koordinasyonun sağlanması, tesis Afet ve Acil Durum Komitesinin kuruluşu ve görevlerini ve ilgili alt birimlerinin sevk ve idarelerinin modern bütünleşik afet acil durum yönetimi çerçevesinde sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
To reduce the effects of loss of life and property in any emergency cases or incidents which might have effects on any kinds of activities are carried out in the shopping mall, to protect any private goods and to save them or to make them be useful again, to provide medication-assisted treatment and commodities to victims or people who have suffered damage from the incident, within the bounds of possibility to follow the emergency response plan and to fulfill the emergency-related duties, to ensure communication between emergency establishments, to lead the facility emergency response team and other related units within the scope of integrated Emergency Preparedness and Response Plan.