Nikita Yakovleviç Biçurin'in hayatı, eserleri ve eserlerinde Kırgızlar
Nikita Yakovlevich Bichurin's life, his works and Kyrgyz people are in hisbooks
- Tez No: 576191
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yukarıda konusunu belittiğimiz tezimiz beş bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm“giriş”maddesinden oluşmaktadır. I. Bölümün“giriş”maddesinde; tezimizin konusu, amacı, önemi ve içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. N. Ya. Biçurin'in hayatı konulu II. Bölüm altı maddede incelenmiştir. II. Bölüm 1. maddede; Biçurin'in doğumundan, Kazan Ruhani Seminaryumundaki eğitim yıllarından, Keşişliğe geçmesi ile İrkutsk Ruhani Seminaryumu Rektörlüğü görevine getirilmesi ve bu görevi sırasında disiplinli ve sert davranışları sonucunda bir iftira ile mahkeme edilip Tobalsk Şehrindeki küçük bir manastıra“Retorik Öğretmeni”olarak atanması ve bu şehirde Yu. A. Golovkin ile tanışıp Çin'e gidecek olan“Dokuzuncu Ruhani Misyon”Başkanlığına atandığı döneme kadar olan gelişmeler işlenmiştir. II. Bölüm, 2. maddede; Biçurin'in Dokuzuncu Ruhani Misyon Başkanı olarak Çin'e gidişi, Pekin'de Çince öğrenişi, Çin ve Çin kültürüne duyduğu hayranlık, Çin'de gerçekleştirdiği ilmi çalışmaları ve zamanın Rus İmparatorluğu Başkenti St. Petersburg'a gelişi konuları incelenmiştir. II. Bölüm 3. maddede; Biçurin'in St. Petersburg'ta ilmi çevreler ile ilşkileri, Pekin'deki görevini kötüye kullanma, Kilisenin beklentilerini yerine getirmediği gerekçesi ve gelen şikayetler üzerine soruşturmaya tabi tutulup, Valaam Adasındaki bir manastıra sürgüne gönderilmesi konuları incelenmiştir. II. Bölüm 4. maddede; Biçurin'in Valaam Adasında geçirdiği üç yıl, burada ona yasaklanmasına rağmen üzerinde çalıştığı makaleleri ve ilmi çalışmaları, yakın dostları E. F. Timkovskiy ve P. L. Şilling'in onun bu sürgünden kurtulması amacı ile gerçekleştirdiği yardımlar hakkındaki konular işlenmiştir. II. Bölüm 5. maddede; Biçurin'in resmi görev ile iki sefer bulunduğu Kyahta'daki faaliyetleri ve ilmi çalışmaları üzerine konular incelenmiştir. II. Bölüm 6. maddede; Biçurin'in Valaam Manastırından St. Petersburg'a gelip yerleşmesi, zamanın Rus İmparatorluğu Dış İşleri Bakanlığı Asya Bölümünde çalışmaya başlaması ve buradaki çalışmaları, ilmi çalışmaları ve hayatının son yılları hakkında bilgiler verilmektedir. Tezimizin III. Bölümünde Biçurin'in eserleri, yayımlanmış başlıca makaleleri konuları dört maddede işlenmiştir. III. Bölüm 1. maddede; N. Ya. Biçurin'in 1828-1834 yılları arası yayımlanmış eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. III. Bölüm 2. maddede; N. Ya. Biçurin'in 1838-1851 yılları arası yayımlanmış eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. III. Bölüm 3. maddede; N. Ya. Biçurin'in ölümünden sonra 1906 yılında Pekin'de yayımlanan“Religii Uçennıh i Ego Obryadı”(İlim Adamlarının Dinleri ve Onun Törenleri) adlı eseri hakkında bilgiler verilmektedir. III. Bölümün 4. maddesinde ise; N. Ya. Biçurin'in yayımlanan başlıca makaleleri hakkında bilgiler verilmektedir. Tezimizin IV. Bölümünde ise Biçurin'in eserlerinde Kırgızlar hakkında olan bilgiler yedi maddede incelenmiştir. IV. Bölüm 1. maddede N. Ya. Biçurin'in Kırgızlar hakkında bilgiler veren eserleri ve Kırgızlar hakkında hangi konularda bilgiler verdiği belirtilmiştir. IV. Bölüm 2. maddede; N. Ya. Biçurin'in“Sob. Sved...”adlı eserine göre Kırgızların tarih sahnesine çıkışları ve onların“Sob. Sved...”ve“Zapiski o Mongolii...”adlı eserlere göre X. y.y.'a kadar siyasi tarihleri incelenmiş, Biçurin'in“Büyük Kırgız Kağanlığı”'nın oluşumu hakkında verdiği bilgiler farklı kaynaklar ile beraber değerlendirilmiştir. IV. Bölüm 3. maddede; N. Ya. Biçurin'in“Zapiski o Mongolii...”ve“Opi. Çjun. i. Vost…”adlı eserlerinden Kırgızların XIII. ve XVI. y.y.'lar arası siyasi durumları hakkında bilgiler verilmiştir. IV. Bölüm 4. maddede; N. Ya. Biçurin'in“İst. Oboz. Oyratov...”ve“Opi. Çjun. i. Vost…”adlı eserlerinde Kırgızların siyasi tarihleri üzerine verdiği bilgiler incelenmiştir. IV. Bölüm 5. maddede; N. Ya. Biçurin'in eserlerinde Kırgızların adlandırılışları ve boyları hakkında olan bilgiler incelenmiştir. IV. Bölüm 6. maddede; N. Ya. Biçurin'in eserlerinde Kırgızların sosyal yaşamları, kültürleri ve devlet yönetimleri üzerine olan bilgiler verilmiş ve değerlendirilmiştir. IV. Bölüm 7. maddede ise; N. Ya. Biçurin'in Sved...“ adlı eserindeki Kırgızlar maddesinin tercümesi verilmiştir. Tezimizin V. Bölümünde; araştırmamızın değerlendirmesi ”tezin sonucu“ başlığı altında verilmiştir. Ayrıca, bu bölümde tezimizin genel bir değerlendirmesi Kırgızca olarak sunulmuştur. Tezimizin ”Tablo“ kısmında ise; N. Ya. Biçurin'in ”İst. Oboz. Oyratov...“ adlı eserinde sunduğu tablo verilmiştir. Ayrıca, tezimizin ”Ekler“ kısmında; N. Ya. Biçurin'in ”Sob. Sved..." adlı eserinde verdiği haritalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The dissertatium has five chapters. At the first chapter, introduction part. The introduction part is abaut that, importance and goal of dissertatium. Second chapter of this dissertatium about that, Bichurin's life has been investigated, at the six topics. 1st topic of the 2nd chapter is about that, Bichurin's birth, his education in Kazan Spritual Sanatorium; his manastry life, his rectorate days in Irkutsk Spritual Sanatorium and his first law and has been appointed to manastry which is in the Tbolsk city as the retoric theacher. And last one Bichurin has been appointed for president or the“9th Spiritual Mission”. 2nd topic of the 2nd chapter is about that, his travel to China and lerning Chinese Language and his works in Pekin and last one, his coming to St. Petersburg. 3th topic of the 2nd chapter is about that Bichurin's relations with scienctific enuirons and his second law and his ging to Valaam Island. 4th topic of the 2nd chapter is about that Bichurin's manastry live in the Valaam Island Manastry. 5th topic of the 2nd chapter is about that Bichurin's studies in Kyahta. 6th topic of the 2nd is about that; Bichurin's coming from Valaam Island to St. Petersburg and to work in Asian Department of the Russian Empire Ministry of Foreigner Affairs, his works in the ministry and last years of his life. Threed chapter of this dissertatium about that, Bichurin's work and his articles has been investigated at the 4 topics. 1st topics is about, N. Ya. Bichurin's opuses between 1828 and 1834. 2nd topic is about that Bichurin's opuses from 1838 to 1851. 3th topic is about that,“Religii Uchennih i Ego Obryadi”which has been written by Bichurin and has been printed after his death. 4th topic is about that his articles which were printed in the different years. Foured chapter of this dissertation, about that Kyrgyz people in Bichurin's opuses, has seven topics. 1st topic is about that, the works which were written by N. Ya. Bichurin about Kyrgyz people and what kinds of subjects were written by him. 2nd topic is about that,“Sob. Sved...”which was written by N. Ya. Bichurin, has been investigated how started history of Kyrgyz people and“Sob. Sved...”,“Zapiski o Mongolii...”which were written by N. Ya. Bichurin, has been investigated political history of Kyrgyz people. 3th topic is about that,“Zapiski o Mongolii...”,“Opi. Chjun. i Vost...”which were written by Bichurin, about political situation of Kyrgyz people between XIII. and XVI. centuries. 4th topic is about that“Ist. Oboz. Oyratov...”,“Opi. Chjun. i Vost...”, which were written by Bichurin, are about that“Tien Shan's”and“Yenisey's”Kyrgyz people political history between XVII. and XVIII. centuries. 5th topic is about that how was named Kyrgyz people and about Kyrgyz clans. 6th topic is about that how was explained in the Bichurin's opuses, social life and their culture and government system of Kyrgyz people. 7th topic is about“Sob. Sved...”which was written has been added translation of“Kyrgyz Topic”in this book. Fived chapter of this dissertation, about that research result and appraise in this thesis.“Table”of our research has been added from Bichurin's book which was named“Ist. Oboz. Oyratov...”. The chapter of our research which was named“Supplement”, has been added from Bichurin's book which was named“Sob. Sved...”.