Lojistik işletmelerde uygulanan endüstri 4.0 destekli stok kontrol sistemlerinde verimlilik
Efficiency in stock control systems supported by industry 4.0 in logistics enterprises
  1. Tez No: 576194
  2. Yazar: GÖZDE HİLAL ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde endüstriyel uygulamalar otomatik kontrol sistemleri ile yürütülmektedir. Otomatik kontrol sistemleri, üretim süreçlerinde yer alan araçları ve fabrikalarımızı akıllı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Akıllı fabrikalar hayata geçtiğinde yüksek düzeyde verimlilik elde edilmesi beklenmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, otomasyon sektörünün Endüstri 4.0 diye tabir edilen sanayi devrimi için tertiplendiğini göz önüne sermiştir. Endüstri 4.0 devrimi; endüstriyi ve bilişim teknolojilerini bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak sanayinin en önemli fuarlarından biri olan 2013 Hannover Messe fuarında gündeme gelen Endüstri 4.0 kavramının üretim sistemlerinde büyük bir değişim yaratması beklenmektedir. Üretim yönetiminin önemli bir bölümünü stoklar oluşturmaktadır. İşletmelerin karlılığını etkileyen faktörlerden biri olan stoklar için en önemli problemlerden biri stok kontrol yöntemleridir. Bu çalışmada, Endüstri 4.0 destekli stok kontrol sistemlerinin yaratacağı verimliliği değerlendirmek maksadıyla bir araştırma yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, industrial applications are carried out by automatic control systems. Automatic control systems aim to make the tools involved in manufacture processes and our factories smarter. A high level of efficiency is expected when smart factories are implemented. Recent studies show that the automation sector is being prepared for the industrial revolution known as Industry 4.0. The Industry 4.0 revolution aims to put industry and information technologies together. The Industry 4.0 concept which is on the agenda at first in one of the most important fairs of industry 2013 Hannover Messe is expected to create a major change in manufacture systems. Stocks constitute a significant part of the production management. One of the most important problems for the stocks, which is one of the factors that affect the profitability of the enterprises, is the stock control methods. In this study, a research has been conducted to evaluate the efficiency of stock control systems supported by Industry 4.0 and the results obtained were evaluated.