Dijital girişimcilik perspektifinden influencer marketing
Influencer marketing from a digital entrepreneurship perspective
  1. Tez No: 816919
  2. Yazar: BÜŞRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
On dokuzuncu yüzyılda Endüstri Devriminin yaşanmaya başlaması bilgi teknolojilerin gelişmesine önemli katkı sağlamıştır. Sonraki süreçlerde Sanayide 4.0'ın gerçekleşmesi internetin gelişmesini ve yaygın kullanılması sonucunda dijitalizasyon yani dijitalleşme sürecini başlatmıştır. Bu dijital dönüşümün sağladığı fırsatlardan faydalanmak için işletmeler ve kurunlar da dijitalleşme faaliyetleri yürütmektedir. Özellikle son yıllarda girişimcilik faaliyetlerinin artması, dijital girişimcilik kavramını öne çıkarmıştır. Dijital girişimciliğin en uygulanan bir türü olan dijital pazarlamada, sosyal medya platformlarının daha etkin kullanılmasıyla İnfluencer Marketıng(Etkili Kişi Pazarlaması) ortaya çıkmıştır. Günümüzde, işletmeler tarafından etkin bir şekilde İnfluencer Marketing uygulamaları yapılmaktadır. Markalar İnfluencer Marketing(etkili Kişi Pazarlaması) sayesinde büyük avantajlar elde etmişlerdir. Bu avantajlar arasında; marka bilinirliğinin artması, reklam maliyetlerinin azalması, rekabet avantajlarının oluşması, hedef kitleye doğrudan ulaşılması, markaya olan sadakatin artması, potansiyel müşterilere kolay ulaşılması ve markaya olan güvenin artması yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı; dijital girişimcilik perspektifinden influencer marketing konusunda oldukça derinlikli ve kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Söz konusu araştırma bulgularının elde edilmesinde ise nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler Girişimcilik, Dijital Girişimcilik, Dijital Pazarlama, İnfluencer Marketing
Özet (Çeviri)
The beginning of the Indusrtial Revolotion in the nineteenth century contributed significantly to the development of information Technologies. The realization of Industry 4.0 in the following processes started the digitalization process as a result of the development and widespread use of the internet. In order to take advantage of the opportunities provide by this digital transformation, businesses and institutions also carry out digitalization activities. Especially in recent years, the increase in entrepreneurial activities has brought the concept of digital entrepreneurship to the fore. Influencer Marketing has emerged with the more effective use of social media platforms in digital marketing, which is the most applied type of digital entrepreneurship. Today, Influencer Marketing applications are made effectively by businesses. Brands have gained great advantages thanks to Influencer Marketing. Among these advantages; increase in brand awareness, decrease in advertising cost, create competitive advantages, reach the target audience directly, increase loyalty to the brand, reach potential customers easily, and increase trust in the brand. The purpose of this research; ıt deals with influencer marketing in a very deep and comprehensive way from the perspective of digital entrepreneurship. Qualitative research methods were used to obtain the said research finding. Keywords Entrepreneurship, Digital Entrepreneurship, Digital Marketing, Influencer Marketing