Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencilerinin (1., 2., 3. ve 4. sınıf) sosyal öz yeterlikleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi relationship between social efficacy and problem solving abilities of students in Department of Physical Education and Sports Teaching.(1st,2nd,3rd and 4 th grades)
- Tez No: 279665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin (1.2.3.4. sınıflar) sosyal öz-yeterlikleri ile problem çözme becerileri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya 2009-2010 eğitim-öğretim döneminde farklı üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinin 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında okuyan 791 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, ölçme araçları olarak ?Sosyal Öz-Yeterlik Envanteri (SÖZYE)? ve ?Problem Çözme Envanteri (PÇÖ)? kullanılmıştır. Sonuç olarak; Beden eğitimi öğrencilerinin öz-yeterlikleri ile problem çözme becerileri arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öz-yeterlik konusunda kız ve erkek öğrencilerin puanları arasında erkekler yönünde anlamlı bir fark bulunmuştur. Öz-yeterlikleri üzerinde farklı sınıflar düzeyinde üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin puanlarının 1. Sınıf öğrencilerinden yüksek olması nedeniyle anlamlı farklılıklar görülmüştür. Öz-yeterlikleri üzerinde farklı yaşlar düzeyinde 21-23 yaş grubundaki öğrencilerin puanlarının 18-20 yaş grubundaki öğrencilerin puanlarından yüksek olmasından, 24 ve üzeri yaş grubundaki öğrencilerin puanlarının da 18-20 yaş grubundaki öğrencilerin puanlarından yüksek olmasından dolayı anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Problem çözme becerileri puanları üzerinde farklı yaşlar düzeyinde 21-23 yaş grubundaki öğrencilerin puanlarının 18-20 yaş grubundaki öğrencilerin puanlarından yüksek olmasından, 24 ve üzeri yaş grubundaki öğrencilerin puanlarının da 18-20 yaş grubundaki öğrencilerin puanlarından yüksek olmasından dolayı anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Problem çözme becerileri puanları üzerinde mezun oldukları ortaöğretim kurumu açısından, meslek lisesi grubundaki öğrencilerin puanlarının genel lise grubundaki öğrencilerin puanlarından yüksek olması sebebiyle anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öz-yeterlikleri üzerinde yaşamını geçirdiği yerleşim yeri açısından, büyük şehirde yaşayan öğrencilerin puanlarının köyde ve ilçede yaşayan öğrencilerin puanlarından daha büyük çıkması, diğer farkın da şehirde yaşayan öğrencilerin puanlarının, köyde yaşayan öğrencilerin puanlarından daha yüksek olmasından kaynaklanması nedeniyle anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to determine if there is a relationship between social efficacy and problem solving abilities of students in Department of Physical Education and Sports Teaching.(1st,2nd,3rd and 4 th grades)791 students, studying in Department of Physical Education and Sports Teaching from different universities in 2009-2010 educational term are included. In this study as assessment instruments `Social Self-Efficacy Inventory?(SÖZYE) and `Problem Solving Inventory(PÇÖ) are used. As a result,it is found that there is a slight, positive and significant relationship between self-efficacy and problem solving of these students. For self-efficacy there is a significant difference between the points of girls and boys. This difference is towards boys. For different grade levels self-efficacy points of 4th graders are higher than 1st graders. For different age groups, self efficacy of 21-23 aged students? points are higher than 18-20 aged ones? and also the students, ages of which are older than 24 take higher grades than 18-20 aged ones. These results point out a significant difference. Problem solving points for different ages are determined as; the points of 21-23 aged students are higher than 18-20 aged ones? and also the students, ages of which are older than 24 take higher grades than 18-20 aged ones. These results also point out a significant difference. For problem solving ability points in terms of graduated high schools are listed as; the points? of students graduated from vocational high school are higher than the ones graduated from a general high school. For self efficacy in terms of environment where s/he brought up, it is found that; the points of ones living in big cities are higher than the ones living in towns or villages and the other difference is rooted from the reason that the points of ones living in cities are higher than the ones living in villages. These findings also point out significant differences.