Kolaylaştırıcı okul bürokrasisi kurma ve sürdürülebilirliği
Establishing and sustainability on enabling school bureaucracy
  1. Tez No: 576207
  2. Yazar: GÜLAY ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Okulların bürokratik yapılarının niteliği üzerinde örgütsel güven, bilinçli farkındalık ve okul yöneticilerinin liderlik rollerinin etkilerinin ve bu niteliğin okul boyutu ve okulun bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik düzey değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin nicel boyut üzerinden araştırıldığı bu çalışma, karma yönteme göre ve açıklayıcı desene uygun olarak tasarlanmıştır. Nicel kısımda ulaşılan sonuçlara göre bürokratik yapının yüksek düzeyde kolaylaştırıcı olduğu okullar arasından gönüllülük esasına göre seçilen okul yöneticileriyle, bu yapıları oluşturma ve sürdürmeye yönelik deneyimlerine ve uygulama pratiklerine ilişkin veriler elde etmek amacıyla araştırmanın nitel boyutuna devam edilmiştir. Veri toplama araçları: okulların bürokratik yapılarının niteliğinin engelleyici ya da kolaylaştırıcı olup olmadığını belirlemek için geliştirilen kolaylaştırıcı okul yapısı ölçeği ve örgütsel güven, bilinçli farkındalık ve liderlik rolleri ölçekleridir. Bu ölçekler 2017-2018 eğitim-öğretim yılında sosyo-ekonomik düzeye göre belirlenen Arnavutköy, Büyükçekmece ve Beşiktaş ilçelerinde okul boyutu değişkeni baz alınarak seçilen okullara uygulanmıştır. Veriler aritmetik ortalama, regresyon ve post-hoc analizi olarak Scheffe testi uygulanarak değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, bilinçli farkındalığın alt boyutları olan müdürün (ß=0,672) ve okulun (ß=0,239) farkındalığı; örgütsel güvenin alt boyutları olan müdüre güven (ß=0,747) ve meslektaşlara güven (ß=0,161) ; okul yöneticilerinin liderlik rolleri ölçeğinin alt boyutları olan dönüşümsel liderlik (ß=0,419) ve öğretimsel liderlik (ß=0,250) okul yapılarını kolaylaştırıcı yönde etki etmektedir. Okulların kolaylaştırıcı bürokrasi puanları boyut değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir (F=20,438; p=0
Özet (Çeviri)
The aim of the study find out the effects of the organizational trust, mindfulness and the leadership roles of school principals on the quality of the bureaucratic structures of schools and whether this quality differs according to variables of the size of the school and the socio-economic level of the region. The study is designed in accordance with the mixed method. Based on the results obtained in the quantitative section, the qualitative dimension of the research has been shaped in order to obtain data on enabling bureaucratic structure, and on the experiences and implementation practices for establishing and maintaining these structures at the schools. Mean scores of the enabling school structure scale was developed to determine whether the quality of bureaucratic structures of the schools are enabling or hindering, along with the organizational trust, mindfulness and the leadership role scales. These scales were applied on the basis of the school size variable to schools of Arnavutköy, Büyükçekmece and Beşiktaş district determined and selected according to the socioeconomical levels in the academic year of 2017-2018. The data was evaluated by using the Scheffe test as an arithmetic mean, regression and post-hoc analysis. According to the results, the mindfulness of the principal (ß=0,672) and the school (ß=0,239) as the sub-dimensions of the mindfulness; reliance on the principal (ß=0,747) and the colleagues (ß=0,161) as the sub-dimensions of the organizational trust; and thetransformational leadership (ß=0.419) and the instructional leadership (ß=0.250) as the subdimensions of the leadership roles of school administrators scale have an enabling effect on the school structures. The enabling bureaucracy scores of the schools have a significant difference according to size variable (F=20,438; p=0