Gender wage gap and international trade: Evidence from Turkey's manufacturing sector
İki cinsiyet arasındaki maaş ayrımı ve uluslararası ticaret: Türkiye'nin üretim sektöründen sonuç
  1. Tez No: 576206
  2. Yazar: SARAH MUSAZAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GENÇ İLERİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İşçi ekonomisinde, iki cinsiyet arasındaki maaş ayrımı geniş ölçüde bir bahis konusu olmak durumundadır. Bu makale, literatüre üç farklı cepheden katkı sağlamakta. İlk olarak, Türkiye'deki üretim sektöründeki mevcut genel iki cinsiyet arasındaki maaş ayrımı; 2006, 2010, 2014 yıllarından güncellenmiş veri kullanılarak analiz edilmektedir. Bunun yanı sıra, uluslararası ticaretin maaş ayrımına olan etkisi de ele alınmaktadır. Blinder-Oaxaca ayrıştırma metodunu kullanrak, genel iki cinsiyet arasındaki maaş ayrımın açıklanmış ve açıklanmamış bileşenlerine ayrıştırmakla başlamaktayız. Daha sonrasında, Blinder-Oaxaca ayrıştırma metodu ile birlikte OLS gerileme metodunu kullanrak, ticaretin yer alabildiği ve alamadığı sektörlerdeki maaş ayrımını karşılaştırıyoruz. Ondan sonra, iki cinsiyet arasındaki maaş ayrımın zamanla değişimini (var ise) analiz etmek için, her yıl ayrı ayrı dekompoze edilmekte. Sonuçlarımız, Türkiye'deki üretim sektöründe ayrımcılıktan dolayı 2.6% maaş farkı bulunduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, gerileme sonuçları; maaş ayrımının ticaretin yer alabildiği sektörlerde 3.3%, fakat ticaretin yer alamadığı sektörlerde 1.9% olduğunu göstermektedir. Son olarak da, 2006 yılından 2014 yılına kadar, iki cinsiyet arasındaki maaş ayrımında bir yükselmenin yaşanması söz konusudur.Sonuç olarak; Becker teorisine karşıt, Türkiye üretim sektörü içindeki ticaretin yer alabildiği sektörlerin, ticaretin yer alamadığı sektörlere göre daha fazla maaş ayrımına yer verdiğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Gender wage gap is a widely discussed issue in labor economics. This paper contributes to the literature on three fronts. First, the overall gender wage gap present in Turkey's manufacturing sector is analyzed using updated data from the years 2006, 2010, and 2014. Next, the effect of international trade on the gender wage gap is investigated. We first decompose the overall gender wage gap to its explained and unexplained components using the Blinder-Oaxaca decomposition method. Afterward, we use both the Blinder-Oaxaca decomposition and OLS regression to compare the gender wage gap in the tradable and non-tradable sectors. Then each year is decomposed separately to analyze the gender wage gap over time. Our results show that there is a gender wage gap of 2.6% in Turkey's manufacturing sector due to discrimination. In addition, the regression results reveal that the gender wage gap in the tradable sectors is 3.3%, while in the non-tradable sectors it is 1.9%. The decomposition results show the gender wage gap in the tradable sectors to be 4.2%, while in the non-tradable sectors, it is 3.2%. Lastly, there has been an increase of the gender wage gap from 2006 to 2014. We conclude that, in contradiction to Becker's theory, the gender wage gap in Turkey's manufacturing sector is higher in the tradable sectors than in the non-tradable sectors.