Asmalarda değişik katlama ortamlarının aşı kaynaşması üzerine etkileri
Effects on graft union of different strafication mediums on grapes
- Tez No: 57621
- Danışmanlar: PROF. DR. S. MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu araştırma 1995 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait araştırma parsellerinde yürütülmüştür. Erciş/ 5 BB ve Hafızali/5 BB aşı kombinasyonlarında üç farklı katlama ortamının aşı kaynaşmasının gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, 18 Nisan 1995 tarihinde omega aşı makinasıyla yapılan aşılardan aşılamadan üç, dört, beş ve altı hafta sonra alınmış boyuna kesitler üzerinde anatomik ve histolojik incelemeler yapılmıştır. Yapılan mikroskopik incelemelerde, aşılamadan sonraki altı haftalık süre zarfında, aşı kaynaşmalarının gelişimleri bakımından katlama ortamları arasında belirgin farklılıklar tespit edilmemiştir. Katlama ortamlarındaki aşılarda kambiyal devamlılıkların, aşılamadan üç hafta sonra kurulmaya başladığı; dört hafta sonra kambiyal ilişkilerin kurulduğu örnek sayısının arttığı; beş ve altı hafta sonra ise aşı kaynaşmalarının belirgin şekilde iyileşerek, kambiyal ve vaskular ilişkilerin tamamlandığı gözlenmiştir. Sonuçlara göre uygulama kolaylığı bakımından su ortamının diğer iki ortama tercih edilebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on the research plots belonging to the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Yüzüncü Yıl in 1995. The effects of three stratifying mediums, water, sawdust and pumice, on the development of the graft union in the graft combinations Erciş/ 5 BB and Hafızali/ 5BB were examined. For this purpose, on the longitudinal sections of three, four, five and six weeks of the omega grafts applied in 18 April 1995, anatomical and histological investigations were done. In these microscopical investigations, obvious differences among three stratifying mediums in terms of developments of the graft unions during period of six weeks were not observed. In addition, it was determined that cambial continuities on all stratifying mediums were started to establish three weeks later, established in more samples four weeks later, seen obviously improvements in the unions five and six weeks later and cambial and vascular connections were completed within this period. According to these results, it was discussed that water medium as stratifying medium can be preferred to other two mediums in view of rather easy application.