The impact of strategic purchasing practices on firm performance: An analysis in hospitality sektör
Stratejik satınalma uygulamalarının firma performansına etkisi: Konaklama sektöründe bir analiz
- Tez No: 576217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK AKIN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gün geçtikce şirketler satınalmanın günlük işlemlere odaklanan taktiksel bir işlev olmaktan ziyade, stratejik satın alma uygulamaları benimsenerek rekabet üstünlüğü yaratılacak bir fonksiyon olduğunun farkına varmaktadır. Önceki araştırmalar çoğunlukla stratejik satın alma uygulamalarının firma performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu üretim sektörü alanında gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada ise hizmet sektörü ve özellikle konaklama sektörü incelenmektedir. Buna bağlı olarak, üç tür stratejik satınalma uygulaması – tedarikçi seçimi, tedarikçi ilişkileri ve tedarikçi geliştirme – belirlenmiş ve otel performansına etkileri incelenmiştir. Mevcut çalışma kapsamında, hipotezlerin test edilmesi amacıyla Türkiye'de bulunan toplam 71 adet otelden anketler aracılığıyla veri toplanmış ve çalışmada elde edilen veriler kullanılmıştır. Öncelikle, Kümeleme analizi kullanılarak tedarikçi seçim kriterleri açısından iki tür satınalma stratejisi belirlenmiştir: geleneksel ve stratejik. Ardından Kısmi Kareler Yöntemi ile işbirliğine dayalı ilişkiler, tedarikçi geliştirme ve çevresel tedarikçi geliştirmenin otel performansı üzerindeki etkisi test edilmiştir. Sonuçlar genel olarak işbirliğine dayalı ilişkilerin hem pazar hem de finansal performans üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, tedarikçi geliştirmenin performans üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, ancak bu etkinin yalnızca geleneksel bir satınalma stratejisine sahip olan oteller için geçerli olduğu tespit edilmiştir. İlginç bir şekilde, çevresel tedarikçi gelişimi geleneksel satınalma stratejisine sahip otellerde finansal performans üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, stratejik satınalma stratejisine sahip otellerde ise pazar performansına olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasingly, firms realize that rather than just being a tactical function focused on day-to-day operations, purchasing function also helps firms to generate competitive advantage by adopting more strategic purchasing practices. Previous research mostly suggests that strategic purchasing practices improve firm performance. However, majority of these studies are conducted in the manufacturing context. In this thesis, the service context was examined, and specifically the hospitality sector was investigated. Three types of strategic purchasing practices – supplier selection, supplier relationship, and supplier development – were identified, and their effect on hotel performance was examined. In order to test the hypotheses, data from 71 hotels in Turkey collected by means of a survey was used. First, a cluster analysis was performed and two types of purchasing strategies were identified based on supplier selection criteria: Traditional vs. Strategic. Then, via partial least squares (PLS) method, the effects of collaborative relationships, supplier development and environmental supplier development on hotel performance were tested. Results show that in general, long-term relationships have a negative effect on both market and financial performance. Additionally, it was found that supplier development has a positive effect on performance, but only for hotels that have a traditional purchasing strategy. Interestingly, it was found that environmental supplier development has a positive effect on financial performance in hotels with a traditional purchasing strategy, but a positive effect on market performance in hotels with a strategic purchasing strategy.