Impact of access to oil and gas resources on inter-state territorial dispute resolution
Petrol ve doğal gaz kaynaklarına erişimin devletlerarası bölgesel uyuşmazlık çözümlerine etkisi
  1. Tez No: 576224
  2. Yazar: AYŞE SELCEN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EMRE ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez, petrol ve doğal gaz (hidrokarbon) kaynaklarının devletlerarası bölgesel uyuşmazlıkların çözümü üzerindeki etkisini, hukuki ve siyasi yönleri de ele alarak, yatırımcıların bakış açısını ve devletin rolünü de hesaba katarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Böyle bir etki, devletlerin barışçıl uyuşmazlık çözümü araçlarına başvurmasıyla ortaya konulabilir, örneğin tartışmalı bölgedeki hidrokarbon kaynakları etkin şekilde yönetilip geliştirilirken aynı zamanda böyle bir bölgede iş yapmak isteyen uluslararası yatırımcılara hukuksal konuların açıkça sunulması amacıyla, görüşmelerin bağlayıcı bir anlaşmayla sonuçlanması için bir irade gösterilmesi gibi. Tartışmalı bölgedeki petrol ve doğal gaz kaynaklarının varlığı ve uyuşmazlık yaşayan devletlerin bu kaynaklar hakkındaki tutumu da uluslararası mahkemelerin veya tahkim mahkemelerinin yapacağı değerlendirmede önem teşkil edebilir. Ancak, uluslararası içtihat durumun böyle olmadığını göstermektedir; uluslararası yargı organları, devletlerin petrol ve doğal gaz kaynakları konusundaki savlarını hukuksal anlamda ilgili durum olarak değerlendirmekte çekimser davranmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present an analysis on the impact of oil and gas (hydrocarbon) resources to the inter-state territorial dispute resolution taking the legal and political aspects into account and considering the perspective of investors and the role of state. Such an impact could be displayed by the states' willingness to resort to peaceful means of dispute resolution, such as an impetus for negotiations to conclude a boundary treaty in order to efficiently manage and develop the hydrocarbon resources in the disputed area at the same time providing legal clarity for the international investors that are willing to operate in such area. Existence of oil and gas resources in the disputed area as well as conduct of the disputing states with regards to these resources might also be considered relevant in the assessment of the international courts or the arbitral tribunals, however, international case-law demonstrates that this is not the case and the international judiciary is reluctant to give the arguments of the states concerning oil and gas resources legal relevance.