Antimicrobial properties of Aromatic plants collected from Turkey and Syria
Türkiye ve Suriye'den toplanan aromatik birkilerin antimikrobiyal özellikleri
  1. Tez No: 576231
  2. Yazar: ANAS ALMOHAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'ten (Türkiye) ve Halep, İdleb'ten (Suriye) toplanan kekik, anason, nane, papatya ve fesleğen gibi aromatik bitkilerin antimikrobiyal özelliklerini belirlemek için yapılmıştır. Uçucu yağlar, şu mikroorganizmalara karşı test edildi: Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. Enterica ser. Typhimurium, Yersinia enterocolitica, Pseudomonas aeroginosa, Listeria monocytogenes, Shigella dysanteriae, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces cerevisiae, C.rugosa Aspergillus flavus, Aspergillus ochraceus, Aspergillus niger, Penicillium expansum, Rhizopus oryzae ve Fusarium graminearum. Tüm mikroorganizmalar Amerikan tipi kültür koleksiyonundan elde edildi. Mikroorganizmalara karşı bu beş bitki esansiyel yağı için MIC (asgari inhibitör konsantrasyonu) ve MBC (asgari bakterisit konsantrasyon) belirlendi. Kekik esansiyel yağları için MIC değerleri 0.1 ile 1.25 µg/ml arasında değişirken, MBC 0.5 ile 1.75 µg/ml arasında değişmiştir. Pimpernel esansiyel yağı için MIC değerleri 5 ile70µg /ml, MBC ise 10 ile80µg/ml arasında değişmiştir. Folium esansiyel yağları için MIC10 ile90µg/ml arasında değişirken, MBC 20 ile 100µg/ml arasında değişmütir. Papatya esansiyel yağları için MIC 2.5 ile 125 µg/ml arasında değişirken, MBC 2.5 ile130µg /ml arasında değişmıştir. Fesleğen esansiyel yağları için MIC 7.5 ile 60 µg/ml arasında değişirken, MBC10 ile75µg /ml arasında değişmiştir. Türkiye ve Suriye'de ki bitkilerinden elde edilen uçucu yağlar için MIC/MMC oranı 1,0. Diğer taraftan Türkiye' den ve Suriye' den getirilen aromatik bitkiler, seçilen mikroorganızmalar üzerinde diğer türlerden daha fazla antimikrobiyal etkiye sahiptir. Suriye fesleğeni diğerlerine göre daha yüksek MIC ortalamasına sahiptir. Türkiye' dekiGaziantep gibi komşu şehirlerden ve Suriye'deki Halep ve İdleb' den çıkarılan uçucu yağlar benzer antimikrobiyal etkiye sahip olduklar inden benzer bikşıklere sahip oldukları düşünlm ektedirr.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the antimicrobial properties of aromatic plant essential oils; thyme, anise, mint, chamomile, and basil were collected from Gaziantep in Turkey and from Aleppo and Idleb in Syria. The essential oils were assayed against following microorganisms: Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. enterica ser. Typhimurium, Yersinia enterocolitica, Pseudomonas aeroginosa, Listeria monocytogenes, Shigella dysanteria, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces cerevisiae, Candida rugosa, Aspergillus flavus, Aspergillus ochraceus, Aspergillus niger, Penicillium expansum, Rhizopus oryzae and Fusarium graminearum.. The MIC (minimal inhibitory concentration), MBC (minimal bactericidal concentration), and MTC (maximum tolerance concentration) were determined for these five types essential oils against the microorganisms. The MIC values for thyme essential oils ranged from 0.1 to 1.25 µg/ml while the MBC from 0.5 to 1.75 µg/ml. For anise essential oil MIC values varied from 5 to 70 µg/mL while the MBC from 10 to 80 µg/ml. For mint essential oils the MIC ranged from 10 to 90 µg/mL while the MBC from 20 to 100 µg/mL. For chamomile essential oils the MIC ranged from 2.5 to 125 µg/mL while the MBC from 2.5 to 130 µg/ml. For basil essential oils the MICranged from 7.5 to 60 µg/mL while the MBC from 10 to 75 µg/ml. The MIC/MBC ratio for essential oils obtained from Turkey and Syria plants is closed to 1. On the other hands, the Turkish and Syrian essential oils have a more antimicrobial effect on selected microorganisms than other species essential and the Syrian basil has higher MIC means than essential oils of species that extracted from the neighbor cities (Gaziantep in Turkey and Aleppo and Idleb in Syria) have similar compounds so, they have similar antimicrobial effect.