Futbolda devre arası kullanılan köpük silindir uygulamasının 2. yarı futbola özgü testlere etkisi
The effect of foam rolling during the half-time period on second half simulated soccer- specific tests in football
  1. Tez No: 576256
  2. Yazar: SELÇUK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU CUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, devre arası boyunca pasif toparlanmaya karşı uygulanan foam roller (FR) egzersizlerinin ikinci yarıdaki pas ve sprint performansının yanı sıra toparlanma kalitesine olan etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, amatör bir futbol kulübünde oynayan, toplamda 13 erkek futbol oyuncusu gönüllü olarak dahil edilmiştir. On üç erkek futbolcu bir futbol müsabakasını simule etmek amacıyla 30 saniyelik dinlenme aralıkları ile 15x20 metrelik sprintleri iki kez uyguladı. Devre arasındaki 10 dakikalık sürede oyuncular ya pasif toparlanma ya da her iki bacak için her biri 45 saniye uygulama 15 saniye dinlenme periyodundan oluşan 5 FR egzersizi (quadriceps, hamstring, gluteals, adductors and gastrocnemius kaslarına uygulandı) yaptı. Devre arasından önce ve sonra olacak şekilde gerçekleşen testler, futbol müsabakasını simule eden tekrarlı sprint, Total Quality of Recovery skalası (TQR), Loughborough Pas Test (LSPT) ve kan laktat (LAC) ölçümlerini içermektedir. Her test ve sprint sonunda kalp atımları kaydedildi. LSPT, TQR, kan laktatı ve sprint performansları bağımlı, zaman (birinci ve ikinci yarı) ve toparlanma yöntemleri (pasif yada FR) ise bağımsız değişkenler olarak ele alındı. Hem egzersiz hem de kontrol grubu için ölçüm öncesi ve sonrası arasındaki bağımsız değişiklikleri incelemek için 2×2 MANOVA 2 eş arasındaki farkın anlamlılık testi (t-testi) uygulandı. Sonuçlar, sprint performansı ölçümlerinin pasif toparlanma uygulamasında anlamlı bir şekilde düştüğünü gösterdi (6.46 metre/saniyeden 6.29 metre/saniyeye, p = .00), ancak FR uygulamasında birinci yarı performanslarının ikinci yarıda korunduğu gözlendi. (6.39 metre/saniyeden 6.35 metre/saniyeye, p = .18). LSPT (p> .05), TQR (p> .05), Kalp hızı (p> .05) arasında anlamlı bir grup farkı yoktu. Kan laktat düzeyleri pasif grupta anlamlı derecede azalırken (9.1'den 7.23 mmol / lt'ye, p = .04'e), futbola özgü performansı etkilemedi. Sonuç olarak devre arası kullanılan FR sprint performansı korumuştur. Sonuç olarak sprint performansları ilk yarı skorlarıyla karşılaştırıldığında, sprint performansları korunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare FR versus passive recovery during the half time period on second half soccer pass, sprint performance as well as quality of recovery. Thirteen male soccer players simulated a soccer match by performing two bouts of15 X 20 meter sprints with 30-s rest intervals. The bouts were separated by 10-min with either a passive recovery or they performed five FR exercises on both legs for 45-s each with 15-s rest. Tests were conducted before and following the half time period and consisted of Total Quality of Recovery (TQR), Loughborough Soccer Pass Test (LSPT), blood lactate (LAC), and sprint velocity of the simulated soccer match. Heart rates (HR) were recorded at the end of each test session and each sprint. Dependent variables were LSPT, TQR, blood lactate, and sprint performances. Independent variables were time (first and second half), and intervention (passive and FR).Effects of FR implementation on LSPT, TQR, blood lactate, and sprint performances were examined by performing 2 x 2 (intervention: FR/Passive X time: first/second half) MANOVA's. Paired sample t-tests were performed to examine independent changes for both the exercise and the control group from pre to post measurements. Results showed that sprint speed measures significantly decreased with the passive condition (from 6.46 meter/second to 6.29 m/s, p = .00), however no significant change was observed in the FR intervention (from 6.39 m/s to 6.35 m/s, p = .18) from first to second half. There were no significant group differences on LSPT (p>.05), TQR (p>.05), Heart rate (p>.05) (beginning to second half). While blood lactate levels significantly decreased with the passive group (from 9.1 to 7.23 mmol/lt, p =.04), it did not affect soccer specific performance. In conclusion, there is some evidence that FR may be beneficial at half time to attenuate sprint speed impairments.