Lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek düzeyi ile ebeveyn ergen ilişkisi niteliğinin sigara kullanımı üzerine etkisi
The effects of the perceived social support level of high school students and parent-adolescent relationship quality on smoking
  1. Tez No: 576264
  2. Yazar: GÜLŞAH TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek düzeyi ile ebeveyn ergen ilişkisi niteliğinin sigara kullanımı üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ankara ili Mamak ilçesinde bulunan liselerdeki öğrenciler, örneklemini ise, okul türlerine göre toplam 4074 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Ebeveyn Ergen İlişkisi Niteliği Ölçeği ile toplanmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki farkın incelenmesinde iki gruplu olanlarda t testi, ikiden fazla gruplu olanlarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research examines the effects of the perceived social support level of high school students and parent-adolescent relationship quality on smoking. Material and Method: The population of this research consists of the students receiving education in Mamak, Ankara while the research sample contains 4074 students, in total, according to their school types. The data were collected using personal information form, Multi-dimensional Perceived Social Support Scale and Parent-Adolescent Relationship Quality Scale. As regards to the analysis of the difference among categorical variables, t test was used for the analyses of any two groups while one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for more than two groups.