Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık ve tükenmişlikle ilişkisi
Relationship of organizational culture with organizationalcommitment and burnout
- Tez No: 576331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hızla değişen ve gelişen teknoloji, çevre ve rekabet koşullarında çalışanların daha verimli olması, örgütlerin başarılıyla devamlılıklarını sürdürebilmesi için; örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve tükenmişlik konuları işverenlerin ve iş görenlerin dikkatini çeken ve oldukça önemli olan konulardır. İş dünyasında oldukça önem arz eden bu konular çalışmamıza da ilham kaynağı olmuş ve araştırma konusu olarak ele alınmak istenmiştir. Örgüt kültürü; organizasyonun geneline yayılmış tüm değerleri ifade etmektedir. Örgütsel bağlılık; çalışanların organizasyonlarına karşı duydukları bağlılığı ifade etmektedir. Tükenmişlik ise çalışanların içinde bulunduğu örgütte karşılaştığı problemlerin negatif geri bildirimi şeklinde açıklanabilir. Tüm bu kavramlar iş gören performansı ve iş çıktısıyla birebir ilgili kavramlardır. Ayrıca bahsi geçen bu kavramlar günümüz rekabet koşullarının sertleşmesiyle daha da önemli hale gelmiş ve birçok araştırmaya konu olmuştur. Gittikçe önemi artan bu konular gerek özel sektör gerekse kamu çalışanları ve yöneticileri tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Yapılan çalışmada bahsi geçen konular hakkında literatür taraması yapılmış çalışanların ilgili konularda görüşlerini almak maksadıyla nicel veri toplama aracı olan anket yöntemi uygulamış ve 390 adet sağlıklı veriye ulaşılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 (lisanslı son sürüm) programı ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda örgüt kültürü algısının örgütsel bağlılık ve örgütsel tükenmişlikle ilişkisi incelenmiş ayrıca bu kavramların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly changing and developing technology, environment and competition conditions for employees to be more productive, organizations to continue their success with success; organizational culture, organizational commitment and burnout are important and important issues that attract the attention of employers and employees. These issues, which are very important in the business world, also inspired our study and we wanted to be considered as a research topic. Organization culture; refers to all values spread throughout the organization. Organizational commitment; employees' commitment to their organizations. Organizational burnout can be explained as negative feedback of the problems faced by the employees in the organization. All these concepts are directly related to working performance and output. In addition, these concepts became more important with the hardening of today's competitive conditions and have been the subject of many researches. These issues, which are becoming more and more important, are curiosity and researched by both private sector and public employees and managers.In this study, a survey method, which is a quantitative data collection tool, was used to get the opinions of the employees on the related subjects, which were searched in the literature about these subjects and 390 healthy data were obtained. The collected data were analyzed by SPSS 22 (licensed latest version). In our study, the relationship between organizational culture perception and organizational commitment and organizational burnout was examined and it was examined whether these concepts differed according to demographic variables.