Uluslararası ticaret alanında yapılmış bilimsel yayınların sosyal ağ analizi ile değerlendirilmesi: Bir bibliyometrik çalışma
Evaluation of scientific publications in international trade with social network analysis: A bibliometric study
- Tez No: 576351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AVSALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1980 sonrası tüm dünyayı saran küreselleşme olgusunun ilk ayağı iktisadi küreselleşme yani ticarette serbestleşmedir. Uluslararası ticaret önündeki engellerin kaldırılması, kaynak temininde kolaylık elde etme, bilgi ve teknoloji transferi ile dünyanın tek pazar haline getirilmesi, yer küre üzerindeki insan, devlet ve toplumlar arasında etkileşimin artması şeklinde açıklanabilen küreselleşme, ülkeleri kültürel olarak yakınlaştırmakta, siyasi ve ekonomik olarak karşılıklı bağımlı hale getirmektedir. Uluslararası ticaret, uluslararası iktisadın ülkeler arasındaki mal ve hizmet alım – satım işlemlerini konu edinen bir alt alanıdır. Uluslararası ticaret, bir ülkenin dış ticareti ya da bir ülkenin belli politikalar ile bağlı diğer ülkeler ile yaptığı ticari faaliyetler olarak tanımlanabilir. Uygarlık başlangıcından itibaren yer edinen, küreselleşme olgusu ile uluslararası boyutta önem kazanan, son dönemde ise hem uluslararası diplomasi de hem de akademik yazında farkındalığını artan uluslararası ticaret bir ülkenin ekonomisindeki pek çok sektörle oldukça yakın ilişkilidir. Bir ülkenin küresel rekabet gücünün artması hem politik hem de ekonomik bir hedeftir. Son dönemde Türkiye'de uluslararası ticaret eğitimine verilen önemin artması ile pek çok üniversitede lisans, lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlar açılmış, özel ve devlet resmi kurumlarınca uluslararası ticarette uzmanlaşma önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı dünya genelinde akademik olarak desteklenmesi şart olan uluslararası ticaret anabilim dalı altında 1980 sonrasından günümüze Web Of Science Core Collection veri tabanından elde edilen makale, bildiri, kitap, kitap bölümü ve bu tür inceleme türündeki alan yazının bibliyometrik analizidir. Bibliyometrik analiz yardımıyla kurumsal ve bireysel bazda ilişkisel durumlarını elde edilmesi planlanmıştır. Çalışma verileri Web of Science Core Collection veri tabanında“uluslararası ticaret”konu başlığı altında tüm indekslerde taranan 18.521 makale, 1.693 bildiri, 844 kitap incelemesi, 544 eleştiri yazısı ve 44 kitap bölümünden oluşmaktadır. Yapılan bibliyometrik analiz sonucunda çalışmaların, yazarların ve ülkelerin yıllara göre yayın sayıları, yayın türleri, yayın dilleri, atıf analizleri, ülke işbirlikleri, ortak atıf ağları ile kavram - konu yönelimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first phase of the phenomenon of globalization, which spreads over the whole world after 1980, is economic globalization, which means, liberalization in trade. Globalization, which can be explained as removing the barriers to international trade, facilitating the provision of resources, making the world a single market with the transfer of information and technology, and increasing the interaction between people, states and societies on the globe, makes the countries closer culturally and makes them politically and economically interdependent. International trade is a sub - area of international economics that deals with the purchase and sale of goods and services between countries. International trade can be defined as the foreign trade of a country or its trade activities of a country with other countries based on some certain policies. International trade, which has gained place since the beginning of civilization, has gained international importance with the phenomenon of globalization, and has increased its awareness both in international diplomacy and academic literature, is closely related to many sectors in a country's economy. A country's aim is to increase its global competitiveness as politically and economically. Recently, with the increasing emphasis on the international trade training in Turkey, undergraduate, graduate (master's and doctoral) programs have been opened in many universities and specialization in international trade in private and state institutions has gained importance. The aim of this study is to make a bibliometric analysis of articles, papers, books, book chapters and the field of this type of study obtained from the Web of Science Core Collection database from 1980 to today which belongs to the international trade department which must be supported academically throughout the world. It is planned to obtain relational status on institutional and individual basis with the help of bibliometric analysis. The study data consists of 18,521 articles, 1,693 papers, 844 book reviews, 544 review articles and 44 book chapters scanned in all indexes under the title of“international trade”in the Web of Science Core Collection database. As a result of the bibliometric analysis, the number of publications, types of publications, publication languages, citation analysis, country collaborations, common citation networks and concept - subject orientations of the authors and countries were analyzed by years.