Selçuklu çağı seramik sanatında hayvan tasvirleri ve artistik formlarda yorumlanması
Animal depictions in Seljuk period ceramic art and interpretation in artistic way
- Tez No: 576359
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CEBRAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, Selçuklu çağı seramik sanatı uygulama alanında yer alan hayvan tasvirlerinin sosyal, düşünsel ve sanatsal açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Üslubun oluşumu, seramik yüzeylerde uygulanış şekilleri, sır özellikleri, gerçekçi ve stilize edilmiş fantastik hayvan tasvirleri incelenmeye çalışılmıştır. Konu ile ilgili kaynaklar kütüphane araştırması yapılarak incelenmiştir. Görseller derlenmiş, görsellerin seçiminde süsleme konularının zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtabilecek örnekler dikkate alınmış ve belirli bir yöntemle sıralanmıştır. Çalışmanın uygulama aşamasında, seramik sanatında görülen hayvan tasvirleri içerisinden çift başlı kartal motifi ele alınmış, konuyla bağlantılı olarak artistik formlarda yorumlanması çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, animal depictions in the Seljuk period ceramic art practice were evaluated in terms of social, intellectual and artistic aspects. The formation style of depictions, their applications on the ceramic surfaces, features of glazes, realistic and stylized fantastic animal depictions are tried to be examined. Resources related to the subject were examined by library research. The visuals are compiled and in the selection of the visuals, the samples that can reflect the substantiality and diversity of the ornamentation subjects are taken into consideration and listed in a certain way. In the application phase of the study, the double-headed eagle motif was selected among the animal depictions that seen in the ceramic art, and its interpretation in artistic forms were carried out using various techniques.