Regresyon analizinde trigonometrik bir modele İ.M.K.B. hisse senetlerinin uyarlanması
Adaptation of the İstanbul Stock Market shares treated to a trigonometric model in regression analysis
  1. Tez No: 57639
  2. Yazar: HASAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SİNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
62 ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisse senetlerinin aldıkları değerlerin birbirinden istatistik bakmından bağımsız olmadığını, dolayısıyla değişkenler arasında ilişki bulunduğu regresyon modeliyle gösterilmiştir. Ayrıca ilişkinin derecesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız; gözlenen dönemde hisse senetleri üzerine bir model oluşturularak, sonraki aylar için belirlenen hissenin tahmini değerini elde edecek model geliştirilmiştir. Bu çalışma beş bölüm ve bir ek bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup problem tanıtılmıştır. ikinci bölümde model için gerekli önbilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde trigonometrik modelin tanımı yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise basit trigonometrik model ve bazı özdeşlikler verilmiştir. Beşinci bölümde ise genel ve özel model oluşturularak gözlem sonunda elde edilen hisse senetlerinin fiyatları modele uygulanmıştır. Ek bölümde ise modelin QBASIC programlama diliyle bilgisayar programı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In this study, by using regression model we have shown that values of the shares. Treated at Istanbul Stock Market are. Not statistically independet, and that there are close relationship between the varients. In addition, we tried to determine the degree of this relationship. We aimed to develop a model based on the shares treated during the period of our study, m order to estimate the value of the shares for the following months. This study consists of five chapters. The first chapter includes the introduction where are problem is presented. In the second chapter, the reguised knowledge is given for the model. The third chapter defines the trigonometric model. In the fourth chapter, simple trigonometric model and some eguations are given. In the last chapter, the perices of the shares obtained during the study period were analyzed according to the general and special model. In addition the suitability of the model has been discussed. In the appendix, a computer program in QBASIC has been prepared.