Bazı dibenzoilasetikasit türevlerinin sentezi ve reaksiyonları
The Synthesis and reactions of some dibenzoylaceticacit
  1. Tez No: 57640
  2. Yazar: HASAN GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
II oz 1 (4-Benzoil-5-fenil-2,3-furandion) bileşiği,lakton halkası bulundurduğundan dolayı aktif bir bileşiktir.Bu sebeple ; termoliz, sikloadisyon ve nükleofilik katılma reaksiyonlan vermektedir. Son yıllarda, 1 bileşiğinin çok sayıda reaksiyonu gerçekleştirilmiş ve bunun sonucunda heterosiklik bileşiklere yenileri eklenmiştir.Diğer taraftan,heterosiklik bileşiklerden olan; pirazol,pirol ve pirimidin v.b. bileşikler,biyolojik aktivite gösterdiklerinden dolayı,biyokimyasal ve farmakolojik yönden önemli bileşiklerdir.Bu önem ise ;bu bileşiklerin yeni türevlerinin yapımına hız kazandırmıştır. Bu çalışmada 2 bileşiğinin; difenilhidrazin,2- siyanasetamid,dimetilüre,dietiltiyoüre ve benzamidinhidroklorörhidrat ile reaksiyonları gerçekleştirilmiştir.Bu reaksiyonlar sonucunda l,2,5-trifenil-4-benzoilpirazol-3-on, 1,5-diaza-hidroksi-2,4-difenil-3-karboksibutil-7-imino-8-siyanosiklodekan-6, 1 0-dion, Butildibenzoilasetat ve 2,6-difenil-5-benzoilpirimidin-4-on yeni bileşikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT 1 (4-benzoyl-5-phenyl-2,3-furandion) contains lactone ring,so it is an active compound.For this reason, 1 gives reactions of thermolise,cycloaddition and nücleophlic addition. Recently, a many reactions of the compound 1 had been realised and consequenlly,helerocyclic chemistry had been gained certain new compounds. İn this study there have been realised reactions of the compound 2 derived from 1 with diphenylhydrazine, 2-ciyanacetamide,dimethylurea,diethyltiourea and benzamidinhydrocloridhydrate and obtained certain new heterocyclic compounds. The names of these heterocyclic compounds have been given below: 1,2,5- triphenyl-4-benzoylpyrazol-3-on, l,5-diazo-2,4-dihydroxy-2,4-diphenyl-3- carboxybutly-7-imino-8-ciyanocyclodecan-6,10-dion, Butyldibenzoylacetat and 2,6- diphenyl-5-benzoylpyrimidine-4-on