КЫТАЙЛЫК КЫРГЫЗДАРДЫН АДАБИЙ ТИЛИ
Çin'deki Kırgızların edebi dili
  1. Tez No: 576391
  2. Yazar: SEYİTBEK İDİRİSOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADIRALI KONKOBAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek Lisans Bitirme Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Çin'deki Kırgızların tarihinden kısaca temas edilmiştir. İkinci bölümde ise, Çin'deki Kırgızların Edebi Dilinin meydana gelmesi ve kalıplaşma devreleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Çin'deki Kırgızların Edebi Dilinin grafiği, dördüncü bölümde de imla özellikleri ele alınmıştır. İlk bölümde şuan Çin Halk Cumhuriyeti'nin farklı bölgelerinde yaşamakta olan Kırgızların Aladağın eteklerinde yaşayan Kırgızlardan nasıl ve hangi tarihi sebeplerden dolayı ayrı kaldıkları ve bir de şuanda hangi bölgelerde yaşadıkları hakkında bilgi verilmiştir. Bununla beraber Çindeki kardeşlerimizin tarihini 20 .yy.'a kadar ve 20.yy.'ın başlarından bugüne kadar olan dönem diye tarihi iki devreye ayrıp incelemelerimizi buna göre yaptık. Tezimizin esas bölümü olan ikinci bölümde“Çindeki Kırgızların Edebi Dilinin Meydana Gelmesi”konusunun üzerinde özellikle kapsamlı bir çalışma yaptık. Çünkü bu konu bugüne kadar dilcilerimizin arasında çeşitli tartışmalar sebebiyet veren bir konu olduğu için hassas ve yoğun bir çalışma neticesinde hazırlanmıştır. Son iki bölümde is; Çin'deki Kırgızların Edebi Dilinin grafiği ve imla özellikleri incelenip, Kırgızistan Kırgızcasıyla karşılaştırma yapılıp, örneklerle pekiştirilmiştir. Bu araştırmamız gerçek kaynaklar ışığında ve ilmi gerçekler esas alınarak hazırlanmıştır. Konunun amacı, önemi ve özelliği giriş bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of four parts. The first part information is about Kyrgyz people in China. In the second part we have investigated the appearing and developing of the literary language of Chinese Kyrgyz. In the third and fourth parts are evaluations of graphics of the literary language of the Chinese Kyrgyz and of its orthography. In the first part we have given explicit information about the reasons of separation of Kyrgyz living in different regions of China from Kyrgyz living at Alatoo and their placement in those regions. Besides, the history of Chinese Kyrgyz is considered in two parts covering the periods before the XXth century and from the XXth century until now. In the second main part of this dissertation there was a need for more thorough evaluation of the birth of the literary language of Chinese Kyrgyz due to constantly rising arguments among linguists concerning this topic. It has been really difficult to analyze opinions of scholars of the two sides and make a conclusion. Together with it in the last two parts there was done a careful study of graphics and orthography of Chinese Kyrgyz, and it was compared with modern Kyrgyz literary language displayed by specific examples. In brief, this work was carried out with scientific method based on scientific facts and proofs. The information about the aim, urgency and peculiarity of the topic is given in the introduction part.