Algılanan etik liderliğin duygusal emek üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü: Sağlık kurumlarında bir araştırma
The intermediate role of organizational commitment on the effect of sensitive ethical leadership on emotional labor: A research in health institutions
- Tez No: 576406
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık kurumlarındaki işgörenlerin etik liderlik algılarının sergiledikleri duygusal emek üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada algılanan etik liderlik bağımsız, duygusal emek bağımlı, örgütsel bağlılık ise aracı değişken olarak ele alınmış ve aracılık etkisi oluşturulan model çerçevesinde test edilmiştir. Kavramları ölçmek için daha önce geliştirilmiş olan ölçekler kullanılmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiş ve Amasya ilinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık kurumlarında görev yapan 343 sağlık çalışanı alan araştırması kapsamına dâhil edilmiştir. Öncelikle, araştırmada ele alınan değişkenlerle ilgili alan yazın incelenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, işgörenlere uygulanan anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi için merkezi eğilim ölçüleri, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi gibi istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular kavramlar arasında anlamlı ilişkilerin var olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sorunsalını oluşturan, algılanan etik liderliğin duygusal emek üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü olup olmadığına ise duygusal bağlılığın yüzeysel rol yapma, derinden rol yapma ve samimi duygular boyutları üzerinde tam aracılı etkisi olduğu şeklinde cevap alınmıştır. Son olarak, ulaşılan bulguların örgütsel ortamlarda doğurabileceği sonuçlar değerlendirilerek gerek araştırmacılara gerekse yöneticilere birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the mediating role of organizational commitment under ethical leadership perceptions of the healthcare workers on the emotional labor they exhibit. In the study, perceived ethical leadership was evaluated as an independent, emotional labor as a dependent, and organizational commitment was considered as a mediator variable and it was tested within the framework of the model with mediation effect. Previously developed scales were used to measure concepts. In this research, easy sampling method was chosen and 343 healthcare workers working in health institutions of Provincial Health Directorate in Amasya province were included in the field research. Firstly, the literature related to the variables discussed in the study is examined. The data used in the study were collected by surveys applied to the employees. Statistical analysis methods such as central tendency measurements, confirmatory factor analysis, correlation analysis and structural equation modeling were used for data analysis. The findings of the study showed that there were significant relationships between these concepts. The question of whether there is an intermediary role of organizational commitment in the effect of perceived ethical leadership on emotional labor, which constitutes the main issuse of the research, is that the emotional commitment has a fully mediated effect on the dimensions of superficial role-playing, deep role-playing and intimate feelings. Finally, some suggestions have been made to both researchers and managers by evaluating the results of the findings in organizational environments.