Seul'de metropoliten yönetim ve İstanbul ile bir karşılaştırma
The metropolitan administration in Seoul and a comparison with Istanbul
  1. Tez No: 576431
  2. Yazar: ÇETİN POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK HAMZA ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya, son yıllarda küreselleşme süreci ile birlikte her zamankinden daha hızlı bir şekilde değişmektedir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşamaktadır. Şehirler, bölgesel anlamda ekonomik, siyasi ve kültürel güç merkezleri olarak birbirleriyle yarışmaktadır. Bu nedenle halka en yakın hizmet birimi olan yerel yönetimlerin önemi gittikçe artmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye'nin ekonomik kalkınma düzeyi ve üniter siyasi yapısı daha çok Güney Kore'ye benzetilmektedir. Bu çalışmada küresel kentler bağlamında ele alınan metropoliten yönetim olgusu, Seul ve İstanbul ölçeğinde değerlendirilmektedir. İlk olarak dünyada metropoliten yönetim kavramının tarihi akış içerisindeki gelişimi ve metropoliten yönetim modelleri incelenmektedir. Sonra Seul ve İstanbul metropoliten yönetimlerinin tarihsel gelişimi ve bugünü ele alınmaktadır. Her iki metropoliten yönetimin bütçesi, öz gelirleri, akıllı şehir planlaması, kültürel planlaması ve küresel şehir endekslerindeki konumları karşılaştırılmaktadır. Sonuç olarak; Güney Kore'de Yerel Özerklik Yasası ile anayasal güvece altında olan Başkent Seul'un özel metropoliten şehir statüsüne sahip olduğu, İstanbul'a göre siyasi yetkilerinin daha geniş olduğu, mali açıdan öz gelirlerinin daha çok olduğu ve küresel şehir endekslerindeki konumunun da daha iyi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The world changes rapidly more than ever by the globalization process in recent years. More than half of the world population live in cities. Cities compete against each other as economical, political and cultural power centers regionally. Therefore the significance of local governments which are the closest service unit for the general public increases. The economical progress level and the unitary structure of Turkey, accepted among the developing countries is mostly likened to South Korea. In this study, the metropolitan government case which is discussed in terms of global cities is analyzed in regard to Seoul and Istanbul. Firstly the development of metropolitan government concept and metropolitan government models are examined in this study. Afterward historical developments and today's conditions of Seoul and Istanbul are discussed. The budget, self-incomes, smart city planning, cultural planning and positions in respect of global city index of these both metropolitan government are compared. As a conclusion, it is clearly seen that the Capital Seoul under constitutional guarantee with Local Self-Government Law in South Korea has s statue of special metropolitan city; a wider political authorization, a more self-income and better position in respect of global city index than Istanbul.