Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüs alanı toprak profillerinde fosfor franksiyonlarının dağılımı
Distribution of phosphorus fractions in the soil profiles of Yüzüncü Yıl University
  1. Tez No: 57648
  2. Yazar: KERİM MESUT ÇİMRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARAÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz Çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampus alanı toprak profillerinde inorganik fosfor fraksiyonlarının miktar ve dağılımlarının belirlenmesi, fosfor fraksiyonlarının bazı toprak özellikleri ile ilişkilerinin ve inorganik fosfor fraksiyonlarının bitkiye yarayışlı toprak fosforuna olan katkılarının tesbit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Kireçli ve alkali reaksiyonlu bu toprakların toplam fosfor miktarları 426.1-736.9 ppm arasında, ortalama 554.3 ppm olarak saptanmıştır. Toplam fosforun ortalama % 7 1.35 'ini oluşturan ve bu topraklarda hakim fosfor fraksiyonu olarak belirlenen kalsiyum fosfatlar 292.5- 530.8 ppm arasında belirlenmiştir. Kalsiyum fosfatlardan sonra bu topraklarda miktar olarak ikinci sırayı alan hapsedilmiş fosfatlar 13.22-169.1 ppm arasında, daha sonra ise ilk ekstraksiyon sırasında karbonatlar tarafından tutulan fosfatlan (CB-P) 5.36-49.16 ppm arasında ve hapsedilmemiş alüminyum ve demir fosfatlar (Al-P+Fe-P) 1.4-1 1.5 ppm arasında, bu topraklarda en az miktarlarda bulunan fosfor fraksiyonları olarak bulunmuştur. Ayrıca bu topraklarda bitkiye yarayışlı fosforu, başta hapsedilmemiş alüminyum ve demir fosfatlar olmak üzere kalsiyum fosfatlar ve ilk ekstraksiyon sırasında karbonatlar tarafından tutulan fosfatlar temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was purposed to determine the amount and distribution of inorganic phosphorus fractions, relationship between the phosphorus fractions and some soil characteristics, and contributions of inorganic phosphorus fraction on available phosphorus at the soil profiles of Yüzüncü Yıl University campuse area. The amount of total phosphorus in that soil showed to be calcerous and alkaline character, found to be between 426.1-736.9 ppm and means was 554.3 ppm. The calcium phosphate that consist of 71.35 % percent of total phosphorus and dominant the phosphorus fractions was found between 292.5-530.8 ppm. The amount of occuluded phosphate (CDB-P) was the second after calcium phosphate with between 13.2-169.1 ppm, this followed by phosphorus sorbed by carbonates during the preceding extraction (CB-P) with between 5.36- 49.16 ppm and nonoccluded Al and Fe-bound phosphorus with between 1.4-11.5 ppm. In addition, the available phosphorus were represented by nonoccluded Al and Fe-bound phosphorus, calcium phosphorus, and phosphorus sorbed by carbonates during the preceding extraction (CB-P), respectively.