Kocaeli ilinde yaşayan bireylerin organ bağışına ilişkin tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting the attitudes of organization of organization of lives living in Kocaeli̇ province
  1. Tez No: 576527
  2. Yazar: ELMAS ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma Kocaeli ilin de yaşayan bireylerin organ bağışına ilişkin tutamlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Kocaeli ilin de bulunan 679 daireden oluşan Kent Konut sitesinde yaşayan tüm bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 18 yaşından büyük, okuma yazma bilen, pskiyiatrik rahatsızlığı bulunmayan, görme ve işitme engeli olmayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü tüm bireyler oluşturdu. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından literatüre göre hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”ve ''Organ Bağış Tutum Ölçeği(Organ DonationAttitudeScale- ODAS)'' kullanıldı. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesi İstatistiksel analizler için NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis test ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U test kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test ve Fisher-Freeman-Haltonexacttest kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Thisstudy is carriedout as descriptiveresearch in ordertodeterminefactorsaffectingthe organ donorsliving in the Kocaeli province. Theuniverse of study is composed of theallindividualsliving in the Kent Konut Sites(679 flats) found in the Kocaeli province. Thesampling of thestudy is composed of tgevolunteerindividualswhoareolderthan 18,literate, havingnopsychiatricdiscomfortandvisionandhearingdisability. Forobtainigthedatas of thestudy“ThePersonal Information Form”thatpreparedfromtheresearchersaccordingtheliteratureand“Organ DonationAttitudeScale- ODAS”areused. NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programsareusedforevaluatingthedatas of thestudyandstatisticanalysis. Determinatstatisticmethods(average, standart deviation, median, firstquarter, thirdquarter, frequency, percent, minimum, maximum) areusedforevaluatingthestudydatas. Conformity of quantitativedatKato normal distribution is testedbyShapiro-Wilk test andgraphicalresearches. Mann-Whitney U test is usedforthecomparison of thetwogroupsthatare not showing normal distribution in quantitivevariables. Kruskal-Wallis Test andBonferronicorrection Mann Whitney U Test areusedforthecomparison of morethantwogroupsthatare not showing normal distribution in quantitivevariables. Pearson ki-square Test ve Fisher-Freeman-Haltonexacttestareusedforthecomparison of qualitativedatas.