Kocaeli ilindeki Rhagium inquisitor (Coleoptera:Cerambycidae)' un mitokondriyal sitokrom coksidaz-ı ve morfolojik çeşitliliği
Mitochondrial cytochrome c oxidase-i and morphological diversity of Rhagium inquisitor (Coleoptera: Cerambycidae) in Kocaeli province
  1. Tez No: 575492
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Rhagium inquisitor (Coleoptera: Cerambycidae) orman ekosisteminde yaşlı ağaçların kambiyum tabakalarını sindirerek çürüme sürecine katkı sağlarken, keresteler için zararlıdır. Bu türün Kocaeli ilinden toplanmış bireylerinin morfolojik ve COI barkod bölgesine dayalı çeşitliliği incelendi. Genetik analizler BOLD taksonomi arşivinden örneklerle birlikte yapıldı ve nükleotit çeşitliliği, Neigbor-Joining, Maximum Likelihood, Bayesian Inference ağaçlarının topolojileri ve Median-Joining haplotip ağı çıkarıldı. Çeşitlilik gösteren nükleotid sayısı 86, haplotip çeşitliliği 0,874, nükleotid çeşitliliği 0,04220, toplam mutasyon sayısı 92 adet olarak belirlendi. 5 haplogrupun aralarındaki mesafe %2-%10 arasında değişiklik gösterdi. Kocaeli'de mevcut 5 haplotipten 4 tanesinin yerel, bir tanesinin Avrupa soyhattına dahil olduğu ve bu haplotipin Avrupa'da en yaygın haplotip olduğu tespit edildi. Kocaeli örnekleriyle yapılan morfolojik analizler sonucunda karakterlerin boyutu üzerine cinsiyetin bir etkisi olmadığı görüldü. Endüstri bölgesindeki bireylerin 5-9 flagella segmentleri ve femurların çapları doğal orman alanlarında olanlardan daha dardı. İklim tiplerindeki farklılık elitra genişliği üzerinde etki oldu. CSA iklim tipindeki bireylerde elitra ortalama genişliği CFA iklim tipindeki bireylerden daha genişti. Haplotip 11'in gözler arası bölgesi Haplotip 12'ye göre daha dardı. Tüm genetik analizler birlikte değerlendirildiğinde, R. inquisitor'un kriptik allopatrik türleşme göstermiş olduğu sonucuna varılabilir. Morfometrik analizler değerlendirildiğinde, Akdeniz ikliminde yaşayan bireylerin, nemli subtropikal iklimde yaşayanlara göre su kaybına karşı daha korunaklı, doğal orman alanlarında yaşayanların endüstri bölgesine göre hareket kabiliyeti daha yüksek olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Rhagium inquisitor (Coleoptera: Cerambycidae), which contributes to the process of decay by digesting the cambium layers of old trees in ecosystem, is detrimental to timbers. COI barcode regions and the morphology of R. inquisitor collected from Kocaeli were investigated. Genetic analyzes were performed with samples from the BOLD taxonomy archive ve diversity of nucleotides, Neigbor-Joining, Maximum Likelihood, Bayesian Inference topologies and Median-Joining haplotype network were performed. The number of segregating sites was 86, the haplotype diversity was 0.874, the nucleotide diversity was 0.04220, the total number of mutations was 92. The distance between the five haplogroup ranges between 2% and 10%. All haplotypes were native, except H16 which is included in the European lineage and this haplotype was the most common haplotype in Europe. As a result of the morphological analyzes performed within Kocaeli samples, it was seen that sex had no effect on the size of the characters. 5-9 flagella segments and femur diameters of the individuals in the industrial region were narrower than those in the natural forest areas. The average width of elytra of the individuals which live in CSA climate type, was wider than width of elytra of the individuals which live in CFA climate type. Interoculer distance (ID) of H11 was narrower than H12. When all diversity and phylogenetic analyzes are evaluated together, it could be concluded that R. inquisitor has cryptic allopathic speciation. By evaluating the morphometric analysis habitat and climate are effective on size of the beetle.