Açık kalp cerrahisinde intraoperatif uygulanan hemofiltrasyonun preoperatif belirteçlerinin incelenmesi
Investigation of preoperative markers of intraoperative hemofiltration in open heart surgery
  1. Tez No: 576551
  2. Yazar: NURSEL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL FATİH AŞGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Açık kalp cerrahisi esnasında karşılaşılan sorunlar arasında yer alan gerek hemodilüsyonun düzeltilmesi gerekse metabolik atıkların vücuttan uzaklaştırılması amacıyla kullanılan hemofiltrasyonun etkili bir yöntem olduğu yapılan çalışmalar ile ortaya konulmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği olan hastalar dışında çoğu hemofiltrasyon uygulama kararı intraoperatif alınmaktadır. Hastanın intraoperatif idrar çıkarmaması, hemodilüsyonun fazla olması, yapılan kan gazı takiplerinde elektrolit değerlerinin anormal olması gibi durumlarda ısınma aşamasında hastaya hemofiltrasyon uygulanmaktadır. Biz bu çalışmamızda intraoperatif uygulanan hemofiltrasyonun uygulama kararının alınmasını etkileyen preoperatif belirteçlerin olup olmadığını araştırdık. Retrospektif olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmanın örneklemini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi' nde 2011- 2016 yılları arasında açık kalp cerrahisi uygulanmış hastalar oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen hastalar; preoperatif olarak; yaş, cinsiyet, ek hastalık, hemoglobin (Hgb), hematokrit (Hct), potasyum, kan üre azotu (BUN), glomerüler filtrasyon hızı (GFR), Kreatinin, Aspartat Amino Transferaz (AST), Alanin Amino Transferaz (ALT), Ejeksiyon Fraksiyonu (EF), solunum fonksiyon testi (SFT) değerleri, European System for Cardiac Operative Risk Evaluation (EuroSCORE), intraoperatif olarak; bypass sayısı, çapraz klemp süresi, kardiyopulmoner bypass süresi, pompa başlangıç hacmi (prime), verilen toplam mayi miktarı, çıkan idrar hacmi, ultrafiltrasyon (UF) hacmi ve postoperatif olarak da; ventilatör süresi, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatış süresi, servis yatış süresi, postoperatif BUN değeri, postoperatif komplikasyon ve mortalite oranları açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda hastaların preoperatif BUN ve kreatinin değerlerinin yüksek olmasının intraoperatif ultrafiltrasyon uygulanma olasılığını arttırdığı görülmüştür. UF uygulanma durumunu etkileyen bir diğer preoperatif belirteç ise hastaların EF değerlerinin %50' nin altında olmasıdır. Ameliyat öncesi tetkiklerin bize intraoperatif UF uygulanma olasılığı hakkında ip ucu olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
During open heart surgery, hemofiltration is used for removal of metabolic waste from the body and the correction of the hemodilution and this is an effective method proven by various studies. The most of hemofiltration decisions are taken intraoperatively except patients with chronic renal failure. Hemofiltration is administered to the patient in the warm-up phase in conditions such as the lack of intraoperative urine output, excessive hemodilution and abnormal electrolyt values in blood gas monitorization. In this study, it was aimed to investigate whether there are preoperative markers affecting the decision to apply intraoperative hemofiltration. This is a retrospective study included patients underwent to open heart surgery in Çanakkale Onsekiz Mart University, Health Researchand Training Hospital between years of 2011-2016. All patients were assessed in terms of preoperatively; age, sex, additional disease, hemoglobin (Hgb), hematocrit (Hct), potassium, blood urea nitrogen (BUN), glomerular filtration rate (GFR), Creatinine, Aspartate Amino Transferase (AST), Alanine Amino Transferase (ALT), Ejection Fraction (EF), pulmonary function test (PFT) values, European System for Cardiac Operative Risk Assessment (EuroSCORE), intraoperatively; number of bypasses, cross-clamp time, cardiopulmonary bypass time, pump start volume (prime), total amount of fluid delivered, volume of urine output, ultrafiltration (UF) volume and postoperatively; duration of ventilator, length of hospital stay in intensive care unit (ICU), length of hospital stay in service, postoperative BUN values, postoperative complications and mortality rates. As a result of the study, it was observed that high preoperative BUN and creatinin evalues increased the possibility of intraoperative ultrafiltration administration. Another preoperative marker affecting this condition is that the EF values of the patients are less than 50%. We think that preoperative examinations may give us a clue about the possibility of intraoperative UF administration.