Bupivakain ile kaudal anestezi uygulanan çocuklarda tek doz rektal midazolam uygulamasının postoperatif derlenme, sedasyon ve analjezi üzerine etkileri
The effects of single-dose rectal midazolam application with children given caudal anesthesia plus bupivacaine on post-operative recovery, sedation, and analgesia
  1. Tez No: 576554
  2. Yazar: SEDAT SAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT DOHMAN, YRD. DOÇ. DR. AHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
BUPİVAKAİN İLE KAUDAL ANESTEZİ UYGULANAN ÇOCUKLARDA TEK DOZ REKTAL MİDAZOLAM UYGULAMASININ POSTOPERATİF DERLENME, SEDASYON VE ANALJEZİ ÜZERİNE ETKİLERİ Alt batın cerrahisi uygulanacak pediyatrik hastalara bupivakain ile kaudal anestezi yapıldıktan sonra, rektal midazolam ilavesinin, postoperatif analjezi süresi, ek analjezik gereksinimi, postoperatif derlenme, sedasyon sağlamadaki etkinliği ve yan etkiler açısından karşılaştırılması amaçlandı. Klinik prospektif (ileriye dönük), randomize (rasgele), çift kör, kontrollü düzende genel anestezi altında, kaudal anestezi yapılan, alt batın cerrahisi geçirecek olan, yaşları 2-10 arasında 40 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Etik komite izni alındıktan sonra, başka sistemik sorunu olmayan, ASA I-II risk grubundan seçilen hastalara, genel anestezi altında solunum ve vital bulgular monitörize iken %0.25 bupivakain 1 mL/kg volümde olacak şekilde serum fizyolojik ile tamamlanarak kaudal blok uygulandı. Maksimum volüm 20 mL'de tutuldu. Hiçbir hastaya premedikasyon uygulanmadı ve operasyon öncesi dört ölçekli sedasyon skalası ile sedasyon derecesi kaydedildi. Operasyondan önce, kaudal blok yapılıp hasta çevrildikten sonra ve cerrahi girişim başladıktan sonra 5, 10, 15 ve 30. dakikalarda ve postoperatif dönemde sistolik kan basıncı (mm Hg), kalp hızı (vuru/dk), periferik oksijen saturasyonu (SpO2), ısı kaydedildi. Bunun dışında anestezi ve operasyon süresi kaydedildi. Cerrahi girişim sonunda Grup K (n=20)'ya 5 mL. serum fizyolojik, Grup M (n=20)'ye 5 mL serum fizyolojik ile dilüe edilmiş 0.30 mg/kg dozunda midazolam rektal olarak verildi. Operasyon sonrası derlenme odasına alınan hastaların sedasyon skalası ve postoperatif ağrı skalası (CHIPPS) değerlendirildi. Sedasyon skalası 2'nin üzerinde olan hastalara 0.05-0.1 mg/kg midazolam verilerek sedasyonları sağlandı, postoperatif ağrı skalası 3'ün üzerinde olan hastalara 10-20 mg/kg rektal parasetamol verilerek hastaların ağrı duyması engellenmeye çalışıldı. Hastaların servise gönderilme kriterleri ağrısız, sakin ve Aldrete skalası'nın 9'dan büyük olmasını içerdi. Hastalar 24 saat süreyle analjezik ihtiyacı, ilk analjezik zamanı ve yan etkiler yönünden takip edildi. Sonuç olarak %0.25 bupivakain ile yapılan kaudal anestezinin peroperatif ve postoperatif yeterli ve tatminkar analjezi sağladığını, 0.30 mg/kg rektal midazolam ilavesinin, postoperatif analjezi süresi, ek analjezik gereksinimi, postoperatif derlenme, sedasyon sağlamadaki etkinliği ve yan etkiler açısından bir fark yaratmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF SINGLE-DOSE RECTAL MIDAZOLAM APPLICATION WITH CHILDREN GIVEN CAUDAL ANESTHESIA PLUS BUPIVACAINE ON POST-OPERATIVE RECOVERY, SEDATION, AND ANALGESIA The aim of this study was to compare the efficacy of rectal midazolam addition on postoperative analgesia time, the need for additional analgesics, postoperative recovery, sedation, and its side effects after applying bupivacaine and caudal anesthesia to the pediatric patients having lower abdominal surgery. This study was done on forty patients with ages ranging between 2 and 10 years undergoing lower abdominal surgery given caudal anesthesia under general anesthesia in a controlled way. Patients were randomized in a double-blind fashion. After getting the permission of the ethic committee, patients from ASA I-II risk groups having no systemic problems were applied caudal block in adition with saline and 0.25% bupivacaine ml/kg under general anesthesia with monitorized breathing and vital indications. Maximum volume was 20 mL. None of the patients were premedicated and degree of sedation was evaluated with four point sedation scale preoperatively. Systolic blood pressure (mm Hg), heart rate, peripheral oxygen saturation (SpO2) and temperature were monitored before operation, after applying caudal block and turning the patient front, and after the start of the operation at 5, 10, 15, and 30 minutes and in postoperative period. Anesthesia and operation periods were also recorded. In the postoperative period, Group K (n=20) was given 5mL saline and Group M (n=20) was given 0.30 mg/kg rectal midazolam diluted with 5mL saline. Sedation scale and postoperative pain scale (CHIPPS) of the patients taken to Post Anesthesia Care Unit (PACU) were evaluated. Patients having sedation scale above 2 were given 0.05-0.1 mg/kg midazolam and sedation was provided. The patients having postoperative pain scale above 3 were given 10-20 mg/kg rectal paracetamol aiming to stop pain. The criteria for the patients to be sent to the service included being painless, calm, and an Aldrete scale above 9. The patients were observed for their analgesic need, first analgesic time, and adverse effects for 24 hours. It was concluded that caudal anesthesia applied with 0.25 % bupivacaine provided enough analgesia in preoperative and postoperative periods, and also that 0.30 mg/kg rectal midazolam addition did not create any differences in terms of postoperative analgesia duration, the need for additional analgesics, postoperative recovery, providing sedation, and adverse effects.