Kronik boyun ağrısının solunum fonksiyonu, postür ve fiziksel performans üzerine etkisi
Respiratory function of chronic neck pain, its effect on posture and physical performance
- Tez No: 576566
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmayı planlama amacımız kronik boyun ağrısının ilişik faktörlerini en geniş haliyle incelemek ve bu doğrultuda fiziksel performans, postür ve solunum fonksiyonları üzerine etkilerini ortaya koyarak gruplar arası bu parametreleri karşılaştırmaktı. Bu amaçla çalışmaya polikliniğimize boyun ağrısı şikayeti ile başvuran 18-60 yaş arasında, 6 ay ve daha fazla ağrı öyküsüne sahip 40 hasta, kas iskelet sisteminde ağrı öyküsü bulunmayan 18-60 yaş aralığında katılımcılar da sağlıklı grup olarak toplamda 80 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Çalışmada katılımcıların demografik özelliklerinin bilgisi için bilgilendirme formu, ağrı şiddetini ölçmek için vizüel ağrı skalası ve McGill Ağrı Anketi, boyun ve bilateral üst ekstremite kas kuvvetlerini ölçmek için manuel kas test cihazı, boyun eklem hareket açıklığı ölçümlerini ölçmek için dijital gonyometre, solunum değerlendirmesi için spirometrik ölçüm, bilateral el kavrama kuvvetleri için el dinamometresi, fiziksel performans için 5 alt parametreye sahip fiziksel performans bataryası, sırt ekstansör endurans ölçümü için Modifiye Sorensen Endurans testi, yaşam kalitesi değerlendirmek için SF-36 Kısa form anketi, özür seviyesini belirlemek için boyun özür anketi ve postür analizi için görsel postür analizi ve üç boyutlu ultrasonik omurga postür ölçüm cihazı kullanılarak sonuçlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Our purpose for preparing this study is to examine the factors related to chronic neck pain in the widest sense, and to compare these parameters between the groups by revealing its impacts on physical performance, posture and respiratory functions in this direction. For this purpose 80 volunteers in total, who are consisted of 40 patients between the ages of 18-60 applying to our polyclinic with the complaint of neck pain and having a pain story for 6 months or more and another 40 participants between the ages of 18-60 and not having a pain story in their musculoskeletal system, were involved in the study. The following are used in the study and the results are recorded: information form for the knowledge on the demographic features of the participants, visual pain scale and McGill Questionnaire in order to measure the pain level, manual muscle test device in order to measure the muscular force of neck and bilateral upper extremity, digital goniometer for measuring the neck joint range of motion measures, respiratory assessment for spirometric measurement, hand dynamometer for bilateral hand grip powers, physical performance battery with 5 sub-parameter for physical performance, Modified Sorensen Endurance test for measuring back extensor measurement, SF-36 Short form questionnaire for assessing the life quality, neck disability questionnaire for determining the disability level and visual posture analysis for posture analysis, and three-dimensional ultrasonic posture measurement device.