Ortaokul öğrencileri için kodlama eğitimine yönelik tutum ölçeğinin (KEYTÖ) geliştirilmesi
Development of attitude scale of middle school students towards coding teaching(ASCTS)
- Tez No: 576602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokulda yer alan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi içinde yer alan Kodlama eğitimine ilişkin tutum ölçeği geliştirmektir. Araştırmada bir tarama modeli olan“Betimsel Yöntem”kullanılmıştır. Bu tarama işleminde toplanan veriler, beşli likert tipi ölçekler yoluyla elde edilmiştir. Katılımcılardan, geliştirilen 5'li Likert tipi tutum ölçeğinde yer alan ifadelerin beş derece üzerinden değerlendirmeleri istenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde yer alan 5 ortaokulda okuyan öğrenciler arasından seçkisiz olarak belirlenmiş 503 kişi oluşturmuştur. Okullarda ölçek uygulaması yapılmadan önce gerekli resmi izinler alınmıştır. Öğrencilerden 256'sı kız, 247'si erkektir. 57 maddelik deneme ölçeğine“Kodlama Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği (KEYTÖ)”adı verilmiştir. 57 madde olarak hazırlanan deneme ölçeği için belirlenen 503 kişilik çalışma grubu büyüklüğü olarak yeterli sayıya ulaşılmıştır. Her bir değişken için yaklaşık 9 yanıtlayıcı (1:9) oranına ulaşılmıştır. Yapılan ön test sonuçlarından elde edilen veriler üzerinde öncelikle SPSS programı kullanılarak Açımlayıcı Faktör Analizi(AFA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to develop an attitude scale for Coding education included in the Information Technology and Software course in secondary school. The“Descriptive Method”, which is a screening model, was used in the study. In this screening process, five-point Likert-type scales were obtained. The statements in the 5-point Likert-type attitude scale developed were asked to be evaluated over five degrees. 503 individuals, who were randomly selected from among the students studying in 5 secondary schools located in Keçiören district of Ankara province in the 2018-2019 academic year, constituted the study group of the research. The necessary official permissions were obtained before scale application was conducted in these schools. These students consisted of 256 females and 247 males. The 57-item trial scale was called the“Attitude Scale for Coding Education (ASCE)”. The size of the study group of 503 individuals determined for the trial scale prepared as 57 items reached a sufficient number. Approximately 9 responder rate (1:9) was reached for each variable. The Exploratory Factor Analysis (EFA) was first applied to the data obtained from the preliminary test results using the SPSS program.